• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia
 

Sonda

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Wydarzenia
30.12.2013.

W 1967 r. utworzono Słowiński Park Narodowy - na owe czasy był to jedenasty park narodowy w kraju (dla przypomnienia, dzisiaj mamy ich 23, a więc ponad dwa razy więcej). Najlepszym sposobem uczczenia 45 rocznicy powstania parku było wydanie albumu fotograficznego. Na początku bieżącego roku ukazał się bogato ilustrowany i pięknie wydany album „Słowiński Park Narodowy – Inspiracje”.

foto1
Okładka albumu
 

Do współpracy przy tworzeniu tego wydawnictwa zaproszono dziewięciu fotografów przyrody: Michała Budzyńskiego, Marka Duszyńskiego, Andrzeja Kamela, Roberta Masiąga, Marcina Nawrockiego, Mariusza Oszustowicza, Dariusza Przybyłę, Pawła Smolika oraz Grzegorza Wróblewskiego. Każdy z autorów, dostając do dyspozycji ponad 20 stron albumu, otrzymał możliwość przedstawienia przyrody parku na swój, indywidualny i wyjątkowy, sposób. Dzięki temu, że każdy z fotografów, inaczej postrzega przyrodę i widzi w niej coś innego, powstała jakże różnorodna praca, zawierająca w sobie elementy zarówno edukacyjne, jak i artystyczne. Na kartach albumu znalazły się charakterystyczne dla tego rejonu przepiękne nadmorskie krajobrazy, rzadkie rośliny i zwierzęta. Album przenosi czytelnika w krainę żurawi, ukazuje jesienny klimat rykowiska, piękno słowińskich lasów, bagien i łąk – bogatą i zróżnicowaną rzeźbę terenu i wielką różnorodność siedlisk.

Wydawnictwo niestety nie jest dostępne w sprzedaży, można je jednak otrzymać w celach edukacyjnych np. na potrzeby szkoły.

 
21.04.2013.
Portal lowiecpolski.pl po raz kolejny zaprasza do uczestnictwa w corocznym konkursie fotograficznym im. Włodzimierza Puchalskiego. Termin nadsyłania prac do 18 edycji konkursu upływa 30 kwietnia. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie organizatora, w zakładce konkursy. Bezpośredni link do instrukcji jak zgłosić prace do konkursu jest tutaj.
linia
 
13.12.2011.

Wojciech Misiukiewicz - Czapla. Siwa eminencja.

Czapla. Siwa eminencja
I jak tu zareklamować książkę, której nie można kupić? Można dostać. Reklama z udziałem Borysa Szyca kończy się kultowym "Byłem". A jeśli ktoś pyta o książkę Wojtka Misiukiewicza odpowiadam "Dostałem". Nie będę reklamował książki, zareklamuję autora. Bo facet, który w dobie, gdy pstrykanie aparatem do wszystkiego co się rusza jest tak łatwe, a on upiera się na szare czaple - jest godny podziwu. To ewenement na skalę kraju. W naszym fotograficznym środowisku większość rozmów dotyczących ptaków kończy się lakonicznym "Zrobiłem". To naturalna konsekwencja foto-zbieractwa. Zamykania w klatkę kadru każdego napotkanego ptaka. Nie krytykuję tego sposobu wypełniania wolnego czasu, ale widząc w ten sposób wypełnioną książkę, film czy pokaz - trudno opanować odruch ziewania. Bez pomysłu powstaje wiele doskonałych zdjęć. I bez pomysły nie powstała żadna dobra książka. Pomysł to też przekleństwo, które zmusza do pracy. Dobijania się do ideału. Studiowania tematu, eksperymentowania, żelaznej konsekwencji. Skupienia. Tego wszystkiego nie zabrakło Wojciechowi Misiukiewiczowi. W efekcie mamy kompletną opowieść i perełki w postaci czapli nad padłym dzikiem, zimą! Trupa czapli dziobanego przez kruka. Uczta dla oka i duszy. Troszeczkę szkoda, że projekt graficzny jest raczej folderowy, typografia nie gra z całością, marginesy są wąskie a czcionki duże. Ale ja i tak oglądam tę książkę jak album rodzinny czapel siwych. Taki fascynujący świat egzotycznej rodziny z dziećmi, domem, różnymi sprawami. Uwielbiam takie książki. Podziwiam fotografów, którzy potrafią poświęcić energię konkretnym tematom. Czekamy więc na jeszcze.


Polecam postawę
Jarosław Chyra

linia
 
12.12.2011.

Kaczka konkursowa Rozstrzygnięta została tegoroczna edycja konkursu fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego organizowanego przez redakcję Łowca Polskiego. Z przyjemnością informujemy, że nagrodę specjalną zdobył dobrze znany czytelnikom serwisu foto-ptaki.pl świetny fotograf ptaków Grzegorz Sawko za zdjęcie krzyżówki. O tym jak powstało to zdjęcie możecie Państwo dowiedzieć się z przygotowanego specjalnie dla naszego serwisu artykułu.

Wśród nagrodzonych są również trzej inni laureaci konkursu fotograficznego serwisu foto-ptaki.pl. W kategorii Ruch I nagrodę zdobył Marcin Łukawski, a wyróżnienia w kategorii Piękno zdobyli Marcin Nawrocki i Mariusz Pomaski.

O konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego, laureatach oraz uroczystości wręczenia nagród można przeczytać w relacji cz.1 i cz.2  przygotowanej przez Andrzeja Wierzbieńca z miesięcznika Łowiec Polski.


linia
 
12.12.2011.

Co w dziczy kwiczy?

konkurs_11_04_co_w_dziczy_kwiczy Tomasz Kłosowski kwiczy. Ale jak kwiczy! Dowie się tylko ten kto będzie miał okazję uścisnąć zgrabną książkę wydaną w 2010 roku przez Multico. Znana z przyrodniczych publikacji oficyna smakowicie opakowała "35 niezwykłych opowieści o polskich zwierzętach". Layout jest lekki, pełen światła i nieprzeładowany (to częsty grzech) ozdobnikami. Każdą opowieść otwiera fotografia... a jakże, autorstwa Grzegorza i Tomasza Kłosowskich. To wszystko jednak jest tylko profesjonalną oprawą, można by rzec obowiązkiem każdego wydawcy na trudnym, współczesnym runku książki.


» zobacz całą recenzje


linia
 
08.12.2011.

Przyroda Bielan warszawskich

okadka W powodzi książek zapychających księgarnie i oferowanych przez Internet, łatwo giną te, które dla nas, przyrodników mogą być ważne. Tylko, że zawsze przegrają one w walce o uwagę, także naszą, z bestsellerami, okrzyczanymi i sprzedawanymi w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Taki czas. Ale my, przyrodnicy, jesteśmy przecież tropicielami rzadkości i perełek. Taka się właśnie pojawiła. Nie ma jej co prawda na zwykłym, komercyjnym rynku księgarskim, ale niewątpliwie powinna być w bibliotece niejednego z nas. Zwraca bowiem uwagę na tę część przyrody, która jest tuż-tuż, często niezauważana i niedoceniana. Pokazuje jej wybrany, ale za to dogłębnie poznany fragment. Pod wieloma względami zadziwiający. Nam, fotografom, nieobca jest zasada - jedna z podstawowych w fotografii: fragment lepszy niż całość. A więc popatrzmy na ten fragment. Przyroda Bielan warszawskich. Od razu pojawi się pytanie, które też i niejednego może zniechęcić: dlaczego akurat Bielan?

» więcej informacji


linia
 

Strony:
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » »»
Pozycje :: 13 - 18 z 80
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif