• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia
 

Sonda

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Wydarzenia
02.12.2010.
Sowy - na tropach strzyg - pokaz slajdów Artura Tabora
Sowy - na tropach strzyg
Serdecznie zapraszamy na pokaz slajdów Artura Tabora - Sowy - na tropach strzyg, w sobotę 4 grudnia 2010 w godz. 16:00 - 17:30 (wstęp 15zł). Pokaz odbędzie się podczas edycji specjalnej Festiwalu Terra na X-lecie Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie. Autorski komentarz do pokazu został nagrany przez Ksawerego Jasieńskiego.

Fotograf przyrody Artur Tabor poświęcił osiem lat na dokumentowanie życia sów występujących w Polsce. To bardzo trudne wyzwanie – sowy są niezwykle skryte i czujne, aktywne głównie nocą, kiedy ludzkie zmysły zawodzą. Mało kto wie, że w naszym kraju regularnie wyprowadza lęgi dziewięć gatunków sów, wśród nich prawdziwe giganty, jak puchacz – o rozpiętości skrzydeł przekraczającej półtora metra, i sowie liliputy – niewiele większe od wróbla domowego, na przykład sóweczka. Są sowy aktywne nocą i takie, które w nocy widzą gorzej od człowieka. Podczas pokazu zobaczymy wszystkie te gatunki w najrozmaitszych ujęciach wraz z barwną relacją z przygód towarzyszących autorowi podczas robienia zdjęć, które wymagały nie lada pomysłów, wiedzy i umiejętności. Dla sfotografowania tajemniczych ptaków Artur Tabor posługiwał się wyrafinowanym sprzętem (kamery na podczerwień i zdalnie sterowane aparaty). Setki godzin spędzonych nocą razem z sowami na czubkach drzew, na bagnach, na kościelnych strychach i wieżach opłaciły się sowicie: oto mają Państwo okazję zobaczyć niepowtarzalny materiał dokumentalny z życia sów oraz przekonać się, że to nie żadne duchy, ale niezwykle ciekawe i pożyteczne ptaki. Najwyższy czas, aby wyjaśnić krzywdzące mity dotyczące sów!

więcej informacji:
 
09.11.2010.
I PRZEGLĄD FILMÓW PRZYRODNICZYCH JEZIORSKO 2010
I Przegląd Filmów Przyrodniczych Jeziorsko 2010
Stowarzyszenie “Lokalna Grupa Działania - Przymierze Jeziorsko”
oraz
Urząd Marszałkowski w Łodzi
zapraszają na

“I PRZEGLĄD FILMÓW PRZYRODNICZYCH JEZIORSKO 2010”

który odbędzie się w dniach
26-28.11.2010r.
w sali widowiskowej Warckiego Centrum Kultury
ul. T. Kościuszki 9/11, 98-290 Warta

Kategorie konkursowe:

Kategoria I - Film ornitologiczny
Kategoria II - Film przyrodniczy
Termin zgłaszania filmów został przedłużony do 18 listopada 2010r.!

Pozostałe informacje dotyczące konkursu można uzyskać pod numerem tel. (43) 829 48 79 lub na stronie internetowej : www.przymierzejeziorsko.pl
linia
 
01.11.2010.
Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak - "Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski"
Książka rekomendowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak - "Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski"
Perełka dla ornitologów i „podglądaczy” ptaków – do tej publikacji można zaglądać non stop.

To wyjątkowa na rynku publikacja, całościowo przedstawiająca awifaunę Polski. Rzetelnie, klarownie, zgodnie z najnowszą systematyką zaprezentowano w niej niemal 450 gatunków ptaków zaobserwowanych w naszym kraju – zarówno te pojawiające się regularnie, jak i niezwykle rzadkie. Pełne ciekawostek teksty pióra uznanych ornitologów, a ponadto rysunki, schematy, mapy występowania i ponad 700 zdjęć ukazujących piękno ptasiego świata – to wszystko czyni z encyklopedii niezwykłą pomoc dla każdego miłośnika ptaków.

Autorami „Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski” są doświadczeni ornitolodzy, którzy na co dzień zajmują się obserwacją ptaków w terenie. Książka stanowi zatem nieprzecenione kompendium wiedzy – można się dzięki niej poznać m.in. gatunki zagrożone czy mało znane, zachowania stadne, rytualne gody, techniki łowieckie najbieglejszych ptasich myśliwych i różne sposoby komunikowania się ptaków.

Format: 255x355 mm Objętość: 352 stron Oprawa: twarda, obwoluta Wydanie: I ISBN: 978-83-7705-006-4

Więcej informacji:
 
20.10.2010.
Pomóż w badaniu zróżnicowania genetycznego błotniaka łąkowego
Błotniak łąkowy, © Paweł Wietecha "Zróżnicowanie genetyczne polskiej populacji błotniaka łąkowego Circus pygargus w kontekście jego ochrony", tak brzmi tytuł projektu, ktory będzie realizowany przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie. Materiał genetyczny - pióra błotniaka łąkowego będzie zbierany w latach 2011-2013 w różnych regionach Polski, jak również za granicą.

Dane genetyczne pozwolą odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii gatunku, trudnych bądź nawet niemożliwych do badania metodami tradycyjnymi (obserwacje, obrączkowania, odłowy). Dzięki badaniom lepiej poznamy gatunek i będziemy mogli zaplanować jego skuteczną ochronę. Apelujemy o pomoc w tym przedsięwzięciu. Chcemy porównać i scharakteryzować jak najwięcej populacji. Prosimy o zbieranie piór błotniaka łąkowego. Więcej na temat projektu na stronie http://pygargus.pl/genetyka

Dominik Krupiński
Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
Polska Grupa Robocza Błotniaka Łąkowego PYGARGUS


linia
 
18.10.2010.
Oddajcie Parki Narodowi
Ols w Puszczy Białowieskiej, © Jan Walencik Drodzy Przyjaciele
Adam Wajrak Jak wiecie trwa akcja "Oddajcie Parki Narodowi". To wielka zbiórka podpisów, w którą angażuje się każdy komu droga jest przyroda. Zbieramy je pod inicjatywą ustawodawczą, która być może pozwoli na skuteczną ochronę takich miejsc jak Puszcza Białowieska czy Mazury. Chodzi nam o to, by zupełnie niemoralne weto samorządów, jakie mogą one postawić przy tworzeniu parku narodowego, zastąpić konsultacjami. Nie może być tak, że samorząd Hajnówki może decydować o należącym do skarbu państwa, czyli nas wszystkich, lesie. Takiego prawa nie mają samorządy wobec innych własności skarbu państwa, np. fabryk. Chcemy by dyrektorzy parków byli oceniani merytorycznie, a nie politycznie. Wiem, że parki narodowe nie są instytucjami idealnymi, ale dzieje się też tak dlatego, że nasi politycy od lat zajmowali się ich osłabianiem. Parki narodowe i ochrona przyrody stała się chłopcem do bicia. Pora z tym skończyć. Pora pokazać, że obywatelom zależy na przyrodzie. Dać sygnał, że parki narodowe, które zajmują zaledwie 1 proc naszego kraju, muszą być sprawnymi instytucjami odpornymi na polityczne wpływy. Poza tym wreszcie powinniśmy się policzyć i pokazać, że za przyrodą też stoi silne lobby!!!! Musimy zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, a najlepiej więcej. Dobrze by znalazły się one w biurze Greenpeace, OTOP lub WWF, które koordynuje akcję do początków listopada, bo już 13 listopada akcja się kończy i musimy złożyć podpisy w Sejmie. Powiedzcie o tej akcji w swoich instytucjach, na swoich uniwersytetach. Przekażcie tego maila dalej. Zaangażujcie kogo się da. Ta akcja jest ważniejsza niż Rospuda!!!

Pozdrawiam Was i ściskam z wycinanej wciąż Puszczy
zawsze Wasz Wajrak

Osobą kontaktową w GreenPeace jest Agata Zielińska 503 157 028, Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć . Ja też służę pomocą i odpowiem na każde pytanie. Info i formularze do zbiorki możecie znaleźć też tu http://oddajcieparkinarodowi.pl/ lub tu http://tydecydujesz.org.

Zobacz film promujący akcję
 
24.09.2010.
"Tętno Pierwotnej Puszczy" na kanale Planete
Planete
Początek emisji, czw. 30 września 2010 godz. 20:15
"(...) serial wciąż jest przypominany przez różne stacje. Trudno temu się dziwić, bo jest to produkcja niezwykła. Wszak mamy do czynienia z pierwszym w historii polskiej kinematografii serialem poświęconym Puszczy Białowieskiej. I na dokładkę od razu wielokrotnie nagradzanym na całym świecie. Jej rozmach daleki był od znanych filmów BBC (o serialach nie wspominając), ale efekt porównywalny, a według wielu lepszy. Nie dziwią więc entuzjastyczne opinie (...) wygłaszane przez brytyjskich producentów" - Wojciech Sobociński

TĘTNO PIERWOTNEJ PUSZCZY 1995r. – 5–cio częściowy serial telewizyjny:
I. WIELKI DOM 30 min.
II. NIEKOŃCZĄCY SIĘ WYŚCIG 30 min. (Grand Prix, Nagroda za najlepsze zdjęcia i najlepszy dźwięk – 8 Festiwal Filmów Przyrodniczych, Łódź 1998 r.)
III. OLBRZYMY I KARŁY 30 min. (Nagroda za najlepszy film w kategorii „Środowisko” – 21 Międzynarodowy Festiwal Filmu Turystycznego – Mediolan, Włochy, 1996 r.)
IV. NIE TYLKO KŁY I PAZURY 30 min.
V. ŻYWA SIEĆ 30 min.

 

Strony:
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » »»
Pozycje :: 25 - 30 z 80
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif