• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Sprzęt
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Sprzęt
Tekst i zdjęcia - Paweł Wietecha
Każda osoba zainteresowana aktywnym fotografowaniem ptaków staje przed pierwszym dylematem dotyczącym doboru właściwego sprzętu. Decyzja w tym zakresie nie powinna dotyczyć wyboru tego lub innego modelu aparatu, lecz powinna być wyborem systemu, z którym chcemy się związać i na który zamierzamy wydać znaczącą kwotę pieniędzy. Dobry system to taki, w którym producent oferuje: kilka korpusów, w tym korpus profesjonalny, gamę obiektywów oraz akcesoria rozszerzające możliwości podstawowego sprzętu. W przypadku systemu cyfrowego producent powinien zaoferować dodatkowo oprogramowanie do przechwytywania, katalogowania i obróbki zdjęć. Fotografia ptaków ze względu na swą szczególną specyfikę stawia konkretne wymagania w stosunku do systemu. O tych zagadnieniach traktuje ten dział.

Rozpoczynając przygodę z fotografowaniem ptaków rzadko zaczynamy od wyboru profesjonalnego sprzętu z najwyższej półki. Producent dobrego systemu, oprócz takiego sprzętu oferuje wyposażenie klasy semi-pro, które charakteryzuje się niewiele gorszymi parametrami lecz jest znacznie przystępniejsze cenowo. I od takiego sprzętu warto zaczynać zakupy.

Nie jest godny polecenia wybór wyposażenia amatorskiego. Sprzęt przeznaczony do użytku amatorskiego charakteryzuje się mniejszą trwałością, gorszym zabezpieczeniem przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowo-terenowych, słabszymi parametrami, mniejszą ilością funkcji oraz, w przypadku aparatów, ograniczonym zakresem personalizacji. Ekwipunek amatorski z reguły nie jest w stanie sprostać specyficznym potrzebom i oczekiwaniom fotografa ptaków.

Sprzęt
Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw Canon EF 600mm f/4 L IS USM, telekonwerter Canon EF 2x II, statyw Gitzo G 1548, głowica Wimberley, poziomica Hama.
W fotografii ptaków ostateczne efekty uzależnione są w znacznej mierze od użytego sprzętu. Istnieje prosta, acz bolesna zasada - im lepszy, czytaj - droższy, sprzęt użyjesz, tym lepsze będą wyniki. Przekonałem się wielokrotnie o tym modernizując swój fotograficzny ekwipunek. Każdorazowa zmiana podstawowych elementów wyposażenia na inny, z wyższej półki, owocowała wzrostem poziomu wykonywanych zdjęć.

Dodatkowo, intensywnie rozwijająca się fotografia cyfrowa niejako wymusza na fotografujących ciągłą wymianę sprzętu, bowiem nowe generacje, w szczególności lustrzanek, oferują nowe, znacznie większe możliwości, przekładające się na uzyskiwanie lepszych wyników.

W działach - Korpusy, Obiektywy i Akcesoria znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wymagań stawianych sprzętowi używanemu w fotografowaniu ptaków oraz opisy wszystkich podstawowych elementów wyposażenia.


 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif