• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Fotograf miesiąca arrow Grzegorz Leśniewski
 
Grzegorz Leśniewski Email
Grzegorz Leśniewski
© Artur Homan
"Najwięcej radości sprawiają mi sytuacje, kiedy inni ludzie patrzą na moje prace z perspektywy własnych emocji i doświadczeń, a nie technicznych ocen. Jest wtedy szansa, że zaczną dostrzegać piękno przyrody wokół siebie, a w konsekwencji zachowają je dla przyszłych pokoleń."
Urodzony w 1972 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS na kierunku biologia środowiskowa - praca magisterska z zakresu herpetologii. Obecnie pracownik dużej firmy farmaceutycznej w Warszawie.

Od 1985 związany z ruchem ornitologicznym i ekologicznym. Aktywny członek wielu organizacji takich jak: Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne, Sekcja Ornitologiczna PTZool, Kuling, Akcja Bałtycka, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Liga Ochrony Przyrody, Straż Ochrony Przyrody.

Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął regularną współpracę z biurem Bird Service, jako pilot wycieczek zagranicznych o tematyce ornitologicznej i ogólnoprzyrodniczej. W 1998 r. został przyjęty do Związku Polskich Fotografów Przyrody – początkowo w Okręgu Lubelskim, a od 2003 w Okręgu Mazowieckim.


Grzegorz Leśniewski
© Marek Kołodziejczyk
"Na swoje sukcesy patrzę przez pryzmat rywalizacji z naturą, a nie z ludźmi. Fotografowanie dzikich zwierząt niesie w sobie wystarczająco dużo wyzwań, dzięki którym czuję się spełniony jako fotograf i przyrodnik."
Fotografuje od 1994 roku, najpierw wyłącznie ptaki, a później inne zwierzęta, krajobraz, rośliny. Głównym celem jego fotograficznych poczynań jest przyroda Polski. "Im dłużej fotografuje polską przyrodę, tym wyraźniej dostrzegam jak wiele jeszcze przede mną. Tematów i wrażeń wystarczy mi na pewno do końca życia". W jego pasji liczy się przede wszystkim możliwość obcowania z naturą. Dlatego fotografuje wyłącznie dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. W jego portfolio nie znajdziecie Państwo zdjęć zwierząt oswojonych, czy trzymanych w niewoli, mimo tego że stanowią one istotny element fotografii komercyjnej.
Od dwóch lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. "To najcięższe wyzwanie jakiego się do tej pory podjąłem i jednocześnie najbardziej ekscytujące. Na brak adrenaliny nie będę mógł narzekać przez następnych kilka lat!"

Grzegorz Leśniewski i Marek Kołodziejczyk
© samowyzwalacz
Grzegorz Leśniewski i Marek Kołodziejczyk
W jego fotograficznych przedsięwzięciach towarzyszy mu często jego dobry przyjaciel Marek Kołodziejczyk, również przyrodnik z wykształcenia i fotograf z pasji. Świetny znawca biologii wilka i orła bielika. Wspólnie fotografują od ponad 10 lat. "Dzięki naszej współpracy zrealizowaliśmy wiele fotograficznych projektów, które w przeciwnym razie nigdy nie doszły by do skutku. Obecnie razem fotografujemy bieszczadzkie drapieżniki."

Swoje prace publikował w wielu czasopismach, przewodnikach, albumach krajoznawczych i kalendarzach oraz w książkach i wydawnictwach popularno-naukowych.Przez puszcze i bagna

Autor cyklu diaporam zatytułowanych "Przez Puszcze i Bagna" stanowiących barwną opowieść o przyrodzie Polski i jej osobliwościach.

Najważniejsze sukcesy:

Fotograf Roku 2005 Związku Polskich Fotografów Przyrody

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
mobile: +48 605 743 164Fotorelacje:
» Nareszcie w domu
czerwiec 2008
» I znowu w góry
Bieszczady - maj 2008
» Magia miłosnej pieśni
Podlasie, Roztocze, Lasy Janowskie - marzec - kwiecień 2008
» W krainie wilka i niedźwiedzia
Bieszczady - przełom roku 2007/2008


 
zobacz również:
Galeria
Galeria w formie pokazu slajdów
Fotorelacje
Tak naprawdę, nie lubię fotografować (wywiad)
http://www.GrzegorzLesniewski.pl/

wybrane fotografie:
zobacz powiększenie w galerii

zobacz powiększenie w galerii

zobacz powiększenie w galerii

zobacz powiększenie w galerii

zobacz powiększenie w galerii

zobacz powiększenie w galerii

zobacz powiększenie w galerii

zobacz powiększenie w galerii

Wild Wonders of Europe
Na początku roku 2008, Grzesiek, jako jedyny Polak, zaproszony został do udziału w programie Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy). Wild Wonders of Europe to największe na świecie przedsięwzięcie związane z fotografią przyrodniczą. W ramach projektu przez prawie 2 lata 55 wybitnych fotografów przyrody będzie poznawać i uwieczniać bogactwo natury, ale nie ich rodzimych stron, lecz innych zakątków kontynentu. Ich celem jest ukazanie niezwykłego dziedzictwa natury Europy i rozbudzenie większej troski o jej ochronę. W ramach projektu Grzesiek odbyl dotychczas dwie wyprawy w Alpy Tyrolskie i na Stepy Akermańskie.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif