• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Konkursy arrow Konkurs Fotografujemy ptaki - edycja I (XII 2007)
 
Konkurs Fotografujemy ptaki - edycja I (XII 2007) Email

Zdjęcia recenzuje Grzegorz Kłosowski
W zawisie
Piecuszek - Phylloscopus trochilus
© Paweł Wacławik


Korpus Canon EOS 1D Mark II, obiektyw Canon EF 600mm f/4L IS USM plus telekonwerter EF 1,4x II, 1/640s, f/6.3, ISO 640.
zdjęcia recenzuje Grzegorz Kłosowski

Piecuszek to typowe zdjęcie reporterskie, pięknie uchwycne - w chwili gdy ptak podfruwa pionowo do góry. Ładne, łagodne, niezakontrastowe światło, skrzydła poruszone ukazujące ruch, a reszta ostra! Może trochę sam ptak zbyt zbliżony kolorystycznie do tła - które moim zdaniem mogłoby być nieco ciemniejsze - rzecz gustu.


Na straży łąki
Świergotek łąkowy - Anthus pratensis
© Paweł Wacławik


Korpus Canon EOS 1D Mark II, obiektyw Canon EF 600mm f/4L IS USM plus telekonwerter EF 2x II, 1/400s, f/8, ISO 500.
Eskadra myśliwców
Szczygły - Carduelis carduelis
© Paweł Wacławik


Korpus Canon EOS 1D Mark II, obiektyw Canon EF 600mm f/4L IS USM, 1/4000s, f/4.5, ISO 500.

Zdjęcie świergotka - dobre - nazwałbym je ornitologicznym standartem. Ładna kompozycja, gałązka powiela ułożenie ptaka. Równe tło nie stanowi konkurencji dla głównego motywu.
Szczygły to zdjęcie dynamiczne, na którym 3 z 5 ptaków jest ostrych, bo ułożonych prawie w jednej płaszczyźnie. Scena niesamowita, niełatwa do uchwycenia. Tło też dobrze się ułożyło, nie jest zbyt agresywne.Na nadmorskiej stołówce
Siewnica - Pluvialis squatarola
© Paweł Wacławik


Korpus Canon EOS 1D Mark II, obiektyw Canon EF 600mm f/4L IS USM plus telekonwerter EF 1,4x II, 1/800s, f/4, ISO 500.


Siewnica - choć nie tak dynamiczna jest pięknie osadzona w tle, które łagodnie odchodzi w dal bez żadnych niepotrzebnych plam i blików. Sam temat zdjęcia (żerowanie) idealnie widoczny, może powinno być nieco mniej tła z prawej strony?Obserwator
Pełzacz leśny - Certhia familiaris
© Paweł Wacławik


Korpus Canon EOS 1D Mark II, obiektyw Canon EF 300mm f/2.8L IS USM, 1/640s, f/4, -1/3EV, ISO 640

Zdjęcie pełzacza - już nie tak klarowne - tło z lewej, a zwłaszcza czarna plama między belkami, nieco przeszkadza. Przydałoby się więcej zieleni nad głową ptaka z lewej strony.

Ogólnie poziom prac przesłanych przez Pawła Wacławika jest bardzo wysoki, zasłużenie więc zestaw ten wygrał w pierwszej edycji konkursu "Fotografujemy ptaki".


Nagrodą w tej edycji konkursu była karta pamięci CF SanDisk Extreme III 4 GB
CF SanDisk Extreme III 4 GBPaweł Wacławik
e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Paweł Wacławik
Przyrodą i jej fotografowaniem interesowałem się już w szkole podstawowej. Silne piętno wywarły wówczas na mnie albumy fotograficzne Wł. Puchalskiego i filmy przyrodnicze z serii „Człowiek i przyroda”. Zawsze szczególnie pociągały mnie ptaki i owady. Już w młodości uganiałem się po lasach i polach za mniej lub bardziej ruchliwymi obiektami dzikiej przyrody. Oczywiście z początku były to niepłochliwe, powszechnie spotykane zwierzęta. Jednak z czasem, jak dorastałem, moje wymagania wobec siebie rosły, a „apetyt się zaostrzał”.

Pierwsze prace, jakie wykonałem, to zdjęcia czarno-białe na negatywach ORWO, wywoływane własnoręcznie w domowej ciemni (stworzonej w przystosowanej do tego celu łazience). Moją pierwszą lustrzanką był Zenit E. Przeszedłem długą drogę, przez różnego typu aparaty marki Praktica, do Canonów, którym jestem wierny do dziś. Z biegiem lat zainteresowanie przerodziło się w pasję, bo hobby to zbyt delikatne określenie tego stanu ducha. Obecnie każdą wolną chwilę poświęcam na obserwację i fotografię przyrody. Staram się zarazić tym pozytywnym „wirusem” żonę i syna. Moja pasja to forma ucieczki w inny świat, od szarówki życia codziennego i od ciągłej pogoni za wszystkim.

Najwartościowsze są dla mnie zdjęcia dynamiczne, sytuacyjne, pokazujące ciekawe sceny z życia zwierząt. Uwielbiam dreszczyk emocji, jaki wiąże się z obserwowaniem i fotografowaniem dzikiej przyrody z bliska, będąc niezauważonym dla zwierząt. Zachowują się one wówczas najbardziej naturalnie i efekty osiągane przez fotografa są najciekawsze. Świat ptaków i owadów jest tak bogaty, zawiera tyle różnych gatunków, że zawsze będzie jeszcze coś ciekawego do sfotografowania. Uwiecznienie każdego nowego gatunku to dla autora duża satysfakcja, tak więc póki ludzkość nie zniszczy całej dzikiej przyrody, póty wyzwań dla fotografa nie zabraknie.

Fotografia przyrodnicza to dla mnie niekończąca się lekcja nauki o przyrodzie, roślinach i zwierzętach, o ich zwyczajach i zachowaniach. To lekcja wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu, czyli jak najciekawszego ujęcia. Fotografie to obrazy zatrzymujące chwilę i pokazujące przyrodę często taką jakiej nie widzimy na co dzień. Dlatego tak dużą przyjemność daje mi utrwalanie tego w postaci kolorowych obrazów i możliwość podzielenia się tym z innymi. Fotografia przyrodnicza to niekończące się pasmo wyzwań, prób i testów dla lub raczej na fotografującym. Wielokrotnie ciężka praca, żmudne i długie przygotowania konieczne do „upolowania” dzikiej i płochliwej zwierzyny nie są uwieńczone sukcesem, czyli zdjęciem, które by nas zadowalało. Często wielogodzinne oczekiwanie na zwierzynę w ukryciu kończy się zupełnym fiaskiem – nie naciskamy spustu ani razu. Takie sytuacje są szkołą silnego charakteru i pokory fotografa dla natury. Jednakże ta nieprzewidywalność i niemożność zaplanowania idealnego ujęcia jest tym co fotografów przyrody wciąga najbardziej i pcha do podejmowania kolejnych wyzwań. Na dobre zdjęcie przyrodnicze składa się wiele różnych czynników, których spełnienie w tym samym czasie i miejscu jest bardzo trudne i często niezależne od fotografa. Dlatego też ładne i ciekawe zdjęcie potrafi dostarczyć jego autorowi dużo satysfakcji i zrekompensować trudy i wyrzeczenia z tym związane. Wie o tym każdy kto próbował je zrobić.

W fotografii przyrodniczej cenię najbardziej niepowtarzalność i ulotność chwili, jaką ona rejestruje. Jednocześnie, jak chyba każdy fotograf przyrody, chciałbym by ta magia i piękno zawarte w zdjęciach przyczyniły się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, co w dalszym stopniu doprowadzi do dbałości o to co jeszcze pozostało na naszej Ziemi.

Jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP). Moje zdjęcia były drukowane w wielu czasopismach takich jak: National Geographic (edycja polska), Foto, Foto-Kurier, Las Polski, Woliera, GDT Forum Natur Fotografie oraz kalendarzach i folderach. Brałem udział w kilku wystawach prac członków okręgu mazowieckiego ZPFP. Wielokrotnie prace moje były nagradzane i wyróżniane w konkursach fotograficznych między innymi, tak ważnym dla mnie konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego.


 

Konkursy:
Informacje o konkursach

Fotografujemy ptaki:
Regulamin konkursu

Laureaci:

- edycja XVIII (XII 2011) - Karolina Myroniuk
Karolina Myroniuk
- edycja XVII (X 2011) - Jacek Drozda
drozda_jacek_211_bw_30
- edycja XVI (IV 2011) - Miłosz Kowalewski
Miłosz Kowalewski
- edycja XV (XII 2010) - Tomasz Skorupka
- edycja XIV (X 2010) - Marcin Łukawski
- edycja XIII (II 2010) - Mariusz Pomaski
- edycja XII (XII 2009) - Krzysztof Stępień
- edycja XI (X 2009) - Marcin Nawrocki
- edycja X (VI 2009) - Mariusz Pawelec
- edycja IX (IV 2009) - Grzegorz Sawko
- edycja VIII (II 2009) - Leszek Lubicki
- edycja VII (XII 2008) - Michał Piekarski
- edycja VI (X 2008) - Piotr Mączyński
- edycja V (VIII 2008) - Bogusław Kotlarz
- edycja IV (VI 2008) - Mariusz Pawelec
- edycja III (III 2008) - Maciej Rębiś
- edycja II (II 2008) - Waldemar Krasowski
- edycja I (XII 2007) - Paweł WacławikJak fotografować...
Regulamin konkursu

Laureaci:
- edycja XII (XII 2011) - Hubert Gajda
- edycja XI (IV 2011) - Zbigniew Maćko
- edycja X (XII 2010) - Zbigniew Maćko
- edycja VIII (VI 2010) - Zbigniew Maćko
- edycja VII (IX 2009) - Zbigniew Maćko
Jak fotografować wilgi

- edycja IX (X 2010) - Maciej Szymański
Jak fotografować jerzyki

- edycja VI (VI 2009) - Grzegorz Sawko
Jak fotografować dudki

- edycja V (IV 2009) - Piotr Dombrowski
- edycja IV (II 2009) - Zbigniew Maćko
- edycja III (XII 2008) - Bogusław Kotlarz
- edycja II (VIII 2008) - Waldemar Krasowski
- edycja I (VI 2008) - Kazimierz PańszczykFotorewiry

Laureaci:
- edycja II (XII 2011) - Karolina Myroniuk
- edycja I (XII 2010) - Ryszard JasińskiNagrody dla aktywnych użytkowników:
Album Wojciecha Misiukiewicza "Czapla. Siwa eminencja." - Tomasz Rusinek.
Książka Tadeusza Kłosowskiego "Co w dziczy kwiczy" - Edyta Kotik.
Książka Jana Walencika "Smak białowieskiego miodu" - Michał Kasprowicz.
Przewodnik "Ptasie ostoje": Aleksander Wiluś, Norbert Siegmund, Arkadiusz Makowski.
Książka Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Fotografujemy ptaki" - Jacek Adamczak, Andrzej Pietruszczak, Przemek Skwiercz, Karol Woźniakowski.
Album Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Biebrza. Sześć pór roku" - Olgierd Nowakowski, Piotr Dziełakowski, Katarzyna Gubrynowicz.
Album fotograficzny "Nasze Ptaki" wyd. Zagroda) - Robert Cichocki, Jolanta Lipska, Andrzej Cyganowski, Piotr Dombrowski, Krystian Jainta.
Poziomica fotograficzna Hama - Leszek Lubicki.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif