• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (grudzień 2007)
 
Email


Druga aktualizacja serwisu foto-ptaki.pl, którą dziś Państwu prezentuję, przynosi szereg kolejnych nowości, które mam nadzieję zainteresują wszystkich miłośników fotografii ptaków.

Głównym bohaterem tego wydania serwisu jest jeden z najwybitniejszych polskich fotografów ptaków – Artur Tabor, którego sylwetkę i zdjęcia przedstawiam w dziale Fotograf miesiąca. Twórca ten jest autorem albumu Sowy Polski, którego wydanie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat w fotografii ptaków. To monumentalne dzieło jest zwieńczeniem siedmioletniego okres pracy twórcy z tymi tajemniczymi ptakami.

Również w dziale Fotograf miesiąca, w uzupełnionej galerii autorskiej, możecie Państwo zapoznać się z ponad pięćdziesięcioma nowymi, jeszcze nie publikowanymi zdjęciami braci Grzegorza i Tomasza Kłosowskich.

Z kolei w dziale Fotoopowieści znajdziecie Państwo nowy felieton Tomasza Kłosowskiego, tym razem poświęcony myszołowom. Zimowa pora sprzyja obserwacjom i fotografowaniu tych pięknych ptaków, może więc artykuł ten zachęci tych, którzy zimą odkładają na bok sprzęt fotograficzny, do wyruszenia w teren.

Dużym zainteresowaniem Państwa cieszył się artykuł z poprzedniego wydania serwisu poświęcony gęsiom. W tym wydaniu Antek Marczewski pisze z kolei o ptakach zimujących w Polsce, które można zobaczyć przy karmnikach. Artykuł omawiający 23 gatunki ptaków ilustrowany jest zdjęciami m.in. Artura Homana, Marcina Karetty, Grzegorza Kłosowskiego, Grzegorza Leśniewskiego, Michała Jonczyka i Michała Piekarskiego. Dla znawców ptasiej fotografii lepszej rekomendacji chyba nie potrzeba.


Rok 2007 przyniósł cały wysyp nowości sprzętowych, które powinny bardzo zainteresować fotografów ptaków. Dwaj główni wytwórcy sprzętu profesjonalnego – Canon i Nikon zaprezentowali nowe modele zarówno topowych lustrzanek – EOS 1D Mark III i EOS 1Ds Mark III Canona oraz D3 Nikona, jak i prostszych konstrukcji, klasy sami-pro – EOS 40D (Canon) i D300 (Nikon). Dodatkowo Canon niedługo zaprezentuje następcę modelu EOS 5D. W ten sposób obaj ci producenci w ciągu jednego roku dokonają całkowitej wymiany najwyższych swoich modeli. Również inni producenci, mam tu na myśli głównie Olympusa i Sony, wprowadzili w ostatnim czasie nowe modele najbardziej zaawansowanych w swojej ofercie lustrzanek. Dla fotografów ptaków wybór jest więc ogromny. Bardzo cieszą również nowości w dziedzinie fotograficznej optyki. Najciekawsza, z punktu widzenia fotografów ptaków, jest nowa oferta superteleobiektywów Nikona wyposażonych w najnowszy system stabilizacji drgań. Są to najdłuższe stałoogniskowe obiektywy AF tego producenta – 500 i 600 mm ze światłem f/4, oraz superjasny 400mm f/2.8. Canon z kolei zaanonsował najdłuższy stałoogniskowy obiektyw produkowany seryjnie – 800 mm f/5.6. Z niecierpliwością będziemy oczekiwali premiery tych teleobiektywów.

Wszystkie nowości sprzętowe, o których wspomniałem będą prezentowane w serwisie foto-ptaki.pl. W pierwszym wydaniu serwisu przedstawiłem Państwu pierwszą tegoroczną premierę – korpus Canona EOS 1D Mark III. W obecnym wydaniu prezentuję drugą tegoroczną nowość – aparat EOS 40D. Jak spisuje się ten model w terenie możecie Państwo przeczytać w dziale Sprzęt.

W poprzednim wydaniu serwisu ogłoszony został konkurs na najlepsze portfolio czytelników serwisu. Miło mi poinformować, że zwycięzcą pierwszej edycji konkursu Fotografujemy ptaki jest Paweł Wacławik. Nagrodzone zdjęcia wraz z komentarzem Grzegorza Kłosowskiego, obejrzeć można w dziale Goście. Laureat otrzymuje nagrodę rzeczową w postaci karty pamięci CF SanDisk Extreme III 4 GB. Gratulujemy!

Przypominam, że konkurs ma charakter ciągły, a jego zasady opisane są w dziale Konkursy. Zwycięzca drugiej edycji ogłoszony zostanie w kolejnym wydaniu serwisu, a nagrodą obok zamieszczenia jego prac w galerii gości, będzie dysk przenośny 2,5" Seagate Free Agent Go, o pojemności 160 GB, niezastąpiony w archiwizowaniu zdjęć w terenie.

Wśród gości witryny foto-ptaki.pl, którzy kierowali na adres serwisu korespondencję, brali udział w głosowaniach w sondach bądź dokonywali wpisu do Księgi Gości została również rozlosowana nagroda rzeczowa - poziomica fotograficzna Hama. Nagrodę tę otrzymuje Leszek Lubicki. W następnym wydaniu serwisu rozlosowana będzie wśród czytelników nagroda w postaci albumu fotograficznego Nasze Ptaki wydanego przez Wydawnictwo "Zagroda". Okładkę tego albumu ozdabia zdjęcie zimorodka wykonane przez laureata naszego konkursu Fotografujemy ptaki - Pawła Wacławika.

A na zakończenie wszystkim czytelnikom i współpracownikom serwisu foto-ptaki.pl życzę wesołych Świąt oraz samych najlepszych zdjęć w nadchodzącym 2008 roku.

Grudzień 2007, Paweł Wietecha

« Listopad 2007Luty 2008 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif