• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Woliera arrow Woliera 1/2008 (51) styczeń-luty
 

Sonda

Jaki parametr zestawu do fotografowania ptaków ma najmniejsze znaczenie? (1)


 

Jaki parametr zestawu do fotografowania ptaków ma najmniejsze znaczenie? (2)


 

Woliera 1/2008 (51) styczeń-luty Email
Magazyn Woliera nr 1/2008 (51)


Artykuły o ptakach z Polski w tym numerze to m.in.:

Bociany zimują w Polsce
Dlaczego powinniśmy dbać o higienę w karmnikach?
Monitoring jerzyka (Apus apus) w Poddębicach rok 2007
Sprawozdanie ze szczecińskiej Konferencji "Ptaki w mieście"
IV Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach
Portrety - Paweł Wacławik

W nawiązaniu do tekstu Zimowa ptasia drobnica, który został opublikowany w grudniowej aktualizacji serwisu foto-ptaki.pl, publikujemy fragment jednego z artykułów:
"Dlaczego powinniśmy dbać o higienę w karmnikach?" (fragment)
dr Andrzej G. Kruszewicz


Każdej zimy miłośnicy ptaków zakładają karmniki, aby dokarmiać i obserwować ptaki, które pozostały na ten okres w Polsce. Zdarza się także, że pojedyncze osobniki, normalnie wędrujących gatunków, zamiast odlecieć, pozostają. Najlepszym tego przykładem są bociany, strzyżyki, rudziki i łabędzie. Te ostatnie z nadejściem zimy powinny wędrować wzdłuż rzek w stronę morza. Tak się jednak nie zawsze dzieje, gdyż są dokarmiane przez ludzi i nie mają powodów, aby ruszać się z miast. W tym momencie pojawia się pytanie: kiedy dokarmiać? A odpowiedź jest zawsze ta sama: po pierwszych mrozach, nie wcześniej. A gdy nastanie odwilż, dokarmianie przerywamy.

Celem dokarmiania jest ułatwienie przeżycia zimy, gdy ptakom dokucza niedobór pokarmu. Czyniąc to nieumiejętnie, możemy jednak więcej zaszkodzić niż pomóc. Zacznijmy od spraw związanych z higieną w karmniku. Wielu hodowców ptaków wysypuje resztki pokarmów przy gołębnikach, kurnikach lub wolierach. Takie dokarmianie dzikich ptaków może okazać się niebezpieczne.

Pod pojęciem higieny karmnika kryje się podawanie odpowiednich pokarmów oraz utrzymywanie czystości. Ptaki, gdy są głodne, zjadają wszystkie podane im przez nas pokarmy, nawet te nieodpowiednie. A kto ma karmnik zaopatrzony w wysuwaną szufladę, którą można umyć i zdezynfekować? Kto regularnie sprząta karmnik? A jeżeli tego nie robimy, to ptaki zjadają pokarmy zanieczyszczone odchodami poprzednich biesiadników. Pół biedy, gdy dzieje się to podczas mrozu, ale w czasie odwilży skutki takiego braku higieny mogą być opłakane. (...)

cały artykuł w 1/2008 numerze "Woliery"
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif