• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Ptaki krukowate - ptasie mądrale
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Ptaki krukowate - ptasie mądrale Email
Autor: Antoni Marczewski   
autorzy zdjęć: Artur Homan, Henryk Janowski, Piotr Kierzkowski, Grzegorz Leśniewski, Maciej Rębiś, Paweł Wacławik, Paweł Wietecha.

Rodzina krukowatych

Antoni Marczewski Corvidae, wbrew pozorom, należy do podrzędu ptaków śpiewających Oscines - tego samego, w skład którego wchodzi m.in. rodzina drozdowatych Turdidae z najsłynniejszymi ptasimi śpiewakami na czele - słowikami Luscinia sp.

Kruki
Kruki - Corvus corax © Artur Homan
Krukowate na świecie reprezentowane są przez 113 gatunków, z czego w Europie spotkamy 12. W Polsce regularnie do lęgów przystępuje 7 gatunków (gawron Corvus frugilegus, wrona siwa Corvus cornix, sroka Pica pica, kawka Corvus monedula, kruk Corvus corax, orzechówka Nucifraga caryocatactes i sójka Garrulus glandarius.) Sporadycznie (dotychczas około 5 razy) stwierdza się dwa gatunki: sójkę syberyjską Perisoreus infaustus gnieżdżącą się w skandynawskiej i rosyjskiej tajdze oraz wieszczka Pyrrhocorax graculu, licznie występującego m.in. w Alpach (z widzenia na pewno znają go goście wielu alpejskich ośrodków narciarskich, gdzie stada tych ptaków poszukują resztek żywności pozostawionych przez turystów).

Natura nie obdarzyła krukowatych pięknym głosem - mało kto z przyjemnością słucha posępnego krakania wrony czy skrzekliwego głosu sroki. Ptaki te mogą się za to pochwalić bardzo wysoką inteligencją, co przyczyniło się do niejednokrotnego określania tej grupy mianem "ptasiej inteligencji". Jednym z najczęściej wykorzystywanych do badań nad stosowaniem przez ptaki narzędzi gatunkiem jest należąca do krukowatych wrona brodata Corvus moneduloides z Nowej Kaledonii. Stwierdzono, że umie ona samodzielne zakrzywiać paski aluminiowe i wykorzystywać je w charakterze haka przy zdobywaniu pożywienia, a w przypadku, gdy wymaga tego sytuacja, również prostować wcześniej zakrzywione narzędzie. Filmy przedstawiające działania ptaka o wdzięcznym imieniu "Betty" można obejrzeć w internecie na stronie http://www.newcaledoniancrow.com/ (należy wybrać na stronie odnośnik "tool use in New Caledonian crows", a następnie z lewego menu "Photos and movies").

Sójka
Sójka - Garrulus glandarius © Grzegorz Leśniewski
Duża plastyczność środowiskowa oraz umiejętność korzystania z pozostawianych przez człowieka resztek pożywienia sprawiły, że krukowate od wielu stuleci towarzyszą człowiekowi, który poświęcił im wiele mitów, legend i podań. Chyba mało która grupa ptaków może się pochwalić tak szerokim zainteresowaniem ludzi i tak często staje się bohaterem ludowych podań w wielu, często bardzo różniących się, kulturach i cywilizacjach.

Prezentowany tutaj artykuł poświęcony jest regularnie lęgowym w Polsce ptakom krukowatym. Z racji bardzo szybkich przystosowań do zmieniających się warunków środowiskowych niewykluczone, że już niedługo część prezentowanych tu informacji może okazać się nieaktualna. Warto zwracać uwagę na te pozornie niespecjalnie interesujące, a intrygujące po bliższym poznaniu ptaki, tym bardziej, że o spotkanie z nimi naprawdę nie trudno, a niewielka odległość, na jaką większość z nich dopuszcza człowieka, daje okazję do wykonania wielu interesujących zdjęć.


 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif