• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Ptaki brodzące
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Ptaki brodzące Email
Autor: Antoni Marczewski   
autorzy zdjęć: Saturnina i Artur Homan, Marcin Karetta, Grzegorz Kłosowski, Mariusz Pomaski, Maciej Szymański, Paweł Wacławik, Paweł Wietecha.

Ptaki brodzące - czaple i bociany

Bocian biały
Bocian biały - Ciconia ciconia © Grzegorz Kłosowski
Antoni Marczewski Do rzędu brodzących zaliczamy trzy rodziny - czaplowate, bocianowate i ibisowate. Wszystkie one w mniejszym lub większym stopniu związane są z płytkimi zbiornikami wodnymi, mokradłami i podmokłymi łąkami, co można poznać choćby po łączących je cechach zewnętrznych, takich jak długie nogi przystosowane do brodzenia w płytkiej wodzie czy długie dzioby do chwytania ofiar żyjących w wodzie lub wysokiej trawie.

W Polsce pojawiają się wszystkie gatunki czaplowatych gnieżdżące się w Europie, ale nie wszystkie zakładają u nas gniazda - dotyczy to sporadycznie widywanej czapli złotawej i czapli modronosej, spotykanej trochę częściej. Czapla nadobna to z kolei gatunek, który pojawia się regularnie podczas przelotów, lecz w ostatnich latach prawdopodobnie tylko raz przystąpił do lęgów, w Dolinie Górnej Wisły. Dlatego tym trzem gatunkom nie zostały poświęcone szersze omówienia w tekście. Doczekało się go 6 innych - czapla siwa, purpurowa, biała, ślepowron, bąk i bączek.

Bocianowate to oczywiście świetnie wszystkim znany bocian biały i jego bardziej skryty krewniak, bocian czarny. W przypadku tego drugiego zauważalna jest postępująca tendencja do gniazdowania coraz bliżej siedzib ludzkich - nie należy się jednak spodziewać, że ptaki te kiedyś pojawią się na dachach gospodarstw.

© Marcin Karetta
Ślepowron
Ślepowron - Nycticorax nycticorax
© Saturnina i Artur Homan
Bączki
Bączki - Ixobrychus minutusChociaż artykuł poświęcony jest całemu rzędowi brodzących, wyłączyłem ze szczegółowego omawiania ptaki należące do rodziny ibisowatych. Jednym z nich jest warzęcha, która swoją nazwę zawdzięcza dziobowi rzeczywiście przypominającemu kształtem długą płaską łyżkę. Warzęchy na przelotach pojawiają się w różnych regionach Polski - na Pomorzu, Podlasiu, a w chwili powstawania tego artykułu jeden osobnik gości właśnie w Małopolsce. Pozostałe ibisowate mają już w nazwie słowo „ibis”. Najbardziej prawdopodobne jest u nas spotkanie ibisa kasztanowatego, który najczęściej pojawia się w kompleksach stawów rybnych, m.in. w Dolinie Górnej Wisły. Widywane osobniki pochodzą z reguły z południowej Europy. Kolejny gatunek, ibis czczony, którego wizerunek można znaleźć np. na ścianach niektórych starożytnych egipskich grobowców, ma w Polsce status uciekiniera z niewoli. Na cześć osobnika, który w listopadzie 2001 pojawił się w parku w Miechowie, działające w tym mieście koło ornitologiczne przy Liceum im. Tadeusza Kościuszki zostało nazwane „Ibis”. W ubiegłym roku część osób (w tym również piszący te słowa) miała okazję oglądać jednego z najrzadszych ibisów nie tylko Europy, ale świata - ibisa grzywiastego. Młody, oznakowany kolorowymi obrączkami ptak uciekł z programu hodowlanego prowadzonego przez Austriaków i przez ponad miesiąc przebywał w rejonie Gorynia nad rzeką Radomką (woj. mazowieckie), gdzie najczęściej żerował na polu razem z wronami i innymi ptakami krukowatymi. Dziko występujące ibisy grzywiaste żyły w Europie około 400 lat temu i zamieszkiwały skalne półki w Alpach. Obecnie w Europie ptak jest wymarły, a jego ostatnie stanowiska na świecie znajdują się obecnie w Syrii i Maroko. Niewielka, półdzika kolonia, istnieje również w Turcji w miejscowości Birecik. 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif