• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
 
Zima/wiosna 2008 Email
Rok 2008 mam wyjątkowo pracowity. Realizuję projekty filmowe i fotograficzne. Od ponad roku zbieram ujęcia filmowe do filmu o rezerwacie Czerwone Bagno (najstarszy rezerwat w Polsce). Teren jest niezwykle trudny. Mam na szczęście jeszcze ponad rok aby zapiąć sprawę do końca. Film ten jest realizowany w ramach dużego projektu prowadzonego przez SGGW z Funduszy Mechanizmu Norweskiego. Miałem już przyjemność latać balonem nad wyżej opisanym obszarem - niesamowite uczucie.

zobacz powiększenie w galerii
Dzięcioł czarny© Artur Tabor

Na początku roku zorganizowałem wyprawę do Gorczańskiego Parku Narodowego w poszukiwaniu rewirów sów: puszczyka uralskiego i sóweczki. Wiosna jak zwykle zaatakowała ostro i niektóre plany trzeba było zweryfikować. Udało mi się zrealizować marzenie do którego przygotowywałem się 3 lata. “Wysiadywałem” jajka razem z puchaczem. On zajął stare gniazdo bociana czarnego na dębie, a ja mieszkałem w koronach sąsiedniego dęba. Cała masa papierów (Ministerstwo, Konserwator Przyrody, Nadleśnictwo) aby można było podpatrzeć intymne życie puchacza kamerą i aparatem fotograficznym.

zobacz powiększenie w galerii
Puchacz© Artur Taborzobacz powiększenie w galerii
Autor

Przez jakiś czas mieszkałem też na drzewie razem z bocianami czarnymi obserwując ich wiosenne toki (kopulacje, odbudowa gniazda itp). Razem z bocianami przeżyłem kwietniową burzę - zdobyłem ciekawe ujęcia bocianów podczas ulewnego deszczu.

zobacz powiększenie w galerii
Bociany czarne© Artur Tabor
zobacz powiększenie w galerii
Bociany czarne© Artur Tabor

W kwietniu rozpocząłem też zbieranie materiału fotograficznego do albumu o Leśnym Kompleksie Promocyjnym Puszcza Kozienicka. Zlecenie dostało 3 fotografów, mnie przypadło Nadleśnictwo Zwoleń. Odkrywam teraz na nowo Puszczę w której mieszkam od lat. Śródleśne bagna i ich mieszkańcy byli dla mnie w tym roku łaskawi, szczęście sprzyjało. Znalazłem piękne gniazdo żurawia na wodzie i byłem świadkiem klucia żurawia. Po raz pierwszy fotografuję tak blisko domu, co ma oczywiste zalety.

zobacz powiększenie w galerii
Żurawie© Artur Tabor
zobacz powiększenie w galerii
Żuraw© Artur Tabor

W maju rozpocząłem realizację ujęć do filmu, który realizuję wspólnie z WWF Polska na temat żyjących rzek. W powstającym filmie Wisła jest główną bohaterką. W międzyczasie byłem nad Biebrzą w poszukiwaniu uszatki błotnej - niestety tradycyjnie pechowo i nawet nie widziałem ptaków.

zobacz powiększenie w galerii
Żuraw© Artur Tabor
zobacz powiększenie w galerii
Żuraw© Artur Tabor

zobacz powiększenie w galerii
Puszczyki© Artur Tabor
Kiedy pada deszcz przygotowuję zdjęcia na dużą wystawę fotograficzną, którą otwieram w Dublinie w Irlandii około 16 czerwca. Wystawa powstaje dzięki Fundacji DZIKA POLSKA, która zaprosiła mnie do współpracy i finansuje ten projekt. Będzie to duże wydarzenie, ponad 50 prac w formacie 1,5 x 1 m. Wystawa będzie podróżowała po świecie promując polską przyrodę, mam nadzieję, że zawita też do Polski. Tych deszczowych dni przydałoby się więcej, muszę pisać teksty i obrabiać zdjęcia do trzech nowych albumów fotograficznych, które mają ukazać się w drugiej połowie tego roku. Wydawnictwo Multico przygotowuje album o Bugu w serii Prawdziwa Polska a Wydawnictwo Gondwana przygotowuje album o Wiśle Środkowej wspólnie z WWF Polska. Ukaże się też coś dla koneserów, czarno-biały album o Bugu, wspomnienie krainy z którą związałem swoje życie, dużo archiwalnych materiałów i zdjęć które są już nie do powtórzenia. Z mojej strony będzie to pożegnanie z rzeką moich marzeń, która w ostatnich latach zmienia swoje oblicze głównie za sprawą zamieszkujących ją ludzi, którzy coraz mniej są zależni od rzeki. Lada dzień jadę pomieszkać z czarnymi bocianami, właśnie wykluły się im pisklęta, na Wiśle czekają ostrygojady, sieweczki i rybitwy.....

zobacz powiększenie w galerii
Ostrygojady© Artur Tabor
z krzaków pisał Artur Tabor.

 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif