• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (sierpień 2008)
 
Email

Obecna aktualizacja serwisu foto-ptaki.pl, którą dziś Państwu prezentuję przynosi jak zawsze kilka nowych artykułów i dużo, dużo świetnych zdjęć. W pierwszej kolejności przedstawiam więc sylwetkę i prace nowego fotografa miesiąca – Andrzeja Balińskiego, bardziej znanego w świecie paleontologów niż fotografów. Jednak jego wieloletnia pasja obserwacji i fotografowania ptaków zaowocowała bogatym archiwum fotograficznym. Dziś prezentuję niewielką część jego dorobku.

Tomasz Kłosowski proponuje tym razem felieton poświęcony fotografowaniu krasek, ptaków nie tak dawno jeszcze całkiem pospolitych, dziś niezwykle rzadkich. Wielu młodych fotografów marzy o wykonaniu zdjęć tym ptakom, warto więc przeczytać o niegdysiejszych perypetiach tandemu braci Kłosowskich.

Sporo miejsca w tym wydaniu serwisu poświęcam sprawom technicznym. Jest więc anonsowany uprzednio porównawczy test terenowy flagowych lustrzanek reporterskich Canona – EOS 1D Mark III i Nikona – D3, uzbrojonych w obiektywy 400mm f/2.8. Z wyników tego testu możecie się Państwo dowiedzieć, który system króluje obecnie w fotografii ptaków. Ten rok powinien zresztą przynieść wiele bardzo ciekawych wydarzeń w tej dziedzinie. Nowe modele profesjonalnych lustrzanek pokazują bowiem nie tylko obaj ci producenci, ale również nowicjusz w tym gronie, ale za to o wielkim potencjale - firma Sony. Rywalizacja zapowiada się więc niezwykle interesująco. Na stronach serwisu foto-ptaki.pl planuję zaprezentować testy wszystkich tych nowości.

W obecnym wydaniu inauguruję nowy cykl artykułów, zatytułowany Historia jednego zdjęcia. Wybitni polscy fotografowie będą w nim opisywać kulisy powstawania swoich najbardziej znanych zdjęć ptaków. Cykl inauguruje felieton Pawła Wacławika poświęcony, nagrodzonemu w I edycji naszego konkursu Fotografujemy ptaki, zdjęciu Eskadra myśliwców.

I pora już napisać o laureatach kolejnych edycji naszych konkursów. W pierwszym z nich, zatytułowanym Jak fotografować… bezapelacyjnie zwyciężył świetny artykuł Waldemara Krasowskiego poświęcony fotografowaniu najmniejszych polskich sów – sóweczek. Autor zdradza w nim wszelkie sekrety swych udanych wypraw fotograficznych w poszukiwaniu tych rzadkich ptaków. Artykuł ilustrowany jest porcją własnych zdjęć autora. Podkreślić jeszcze chcę, że Waldemar Krasowski był już uprzednio laureatem naszego drugiego konkursu - Fotografujemy Ptaki. Z kolei w obecnej edycji tegoż konkursu zwyciężyła praca Bogusława Kotlarza, pokazująca, w odróżnieniu od poprzednio nagrodzonych prac, serię uchwyconych na gorąco reporterskich, dynamicznych zdjęć. W losowaniu wśród aktywnych czytelników serwisu nagrodę zdobyła Jolanta Lipska. Laureatom serdecznie gratuluję i zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej edycji naszych konkursów, a na zwycięzców czekają jak zwykle atrakcyjne nagrody.

Zapraszam więc do lektury,

Paweł Wietecha
sierpień 2008r.

« Czerwiec 2008 Październik 2008 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif