• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (październik 2008)
 
Email
Pora na spotkanie z kolejnym wydaniem serwisu foto-ptaki.pl. Jak widać obok, strona tytułowa zilustrowana jest zdjęciem czapli siwej. Stało się tak nie bez powodu. Wiele miejsca na stronach portalu poświęcone jest bowiem właśnie temu gatunkowi. W obecnym wydaniu serwisu mamy aż dwa artykuły na ten temat. Czapla siwa to ptak często spotykany na trasach naszych fotograficznych wędrówek, jednak płochliwy i trudny do sfotografowania z bliższej odległości. Zaprezentowane artykuły to swoisty dwugłos o pierwszych próbach wykonywania zdjęć tym ptakom. Z jednej strony przedstawiam więc felieton weterana ptasiej fotografii, Tomasza Kłosowskiego, z drugiej – nowicjusza, Grzegorza Szkutnika. Pierwszy ilustrowany jest zdjęciami m.in. duetu braci Kłosowskich oraz Kazimierza Pańszczyka, w drugim, poza zdjęciami autora, zobaczyć można również zdjęcia laureata naszego konkursu fotograficznego – Mariusza Pawelca. Oba artykuły zamieszczone są w dziale Fotoopowieści. Tamże znajdą Państwo również fotofelieton jednego z najbardziej uznanych polskich fotografów ptaków, autora wielu publikacji i wystaw, Cezarego Korkosza, poświęcony sakralnej sowie – płomykówce.

Kolejny fotograf miesiąca, którego tym razem Państwu prezentuję, to Mateusz Kowalski. Jest on przedstawicielem najmłodszego pokolenia fotografów ptaków, jednak jego nazwisko jest świetnie znane miłośnikom tej dziedziny fotografii. Mateusz jest bowiem laureatem m.in. najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu fotografii dzikich zwierząt - Wildlife Photographer of the Year. W galerii prezentuję m.in. te nagrodzone zdjęcia.

W cyklu Historia jednego zdjęcia tym razem Grzegorz Leśniewski opowiada o kulisach wykonania jednej z najbardziej znanych swoich fotografii, nagrodzonych w corocznym konkursie Związku Polskich Fotografów PrzyrodyDudkowych zalotach. Jest to jedno z najlepiej rozpoznawalnych zdjęć w polskiej fotografii ptaków. W materiałach serwisu foto-ptaki.pl prezentuję systematycznie znane, nagradzane zdjęcia różnych autorów. Pokazuję również mnóstwo innych świetnych zdjęć, będących plonem fotograficznych wypraw ich twórców. Jednak nie zawsze wyprawy te kończą się sukcesem. Bardzo często bowiem, mimo nadarzającej się okazji, nie udaje się nam wykonać wymarzonego zdjęcia. Właśnie o zdjęciach które nigdy nie powstały, a do których wykonania brakowało często tylko chwili, opowiadać będzie nowy cykl artykułów - Z albumu pechowca. Jego pomysłodawcą jest laureat naszego konkursu Jak fotografować… - Kazimierz Pańszczyk. Motto autora brzmi - Sukcesy owszem cieszą, natomiast porażki pamięta się równie długo. Dziś pierwszy artykuł z tego cyklu - Rudy i czarny.

W dziale technicznym tym razem test bardzo ciekawego obiektywu Canon EF 400mm f/4 DO IS. Autorem tego testu jest stały czytelnik serwisu foto-ptaki.pl – Krzysztof Marciniak. Tym samym chciałbym zainaugurować nowy cykl materiałów przygotowywanych właśnie przez czytelników serwisu, a poświęconych testom używanego przez nich w fotografii ptaków sprzętu fotograficznego. Zachęcam wszystkich chętnych do dzielenia się swoimi opiniami na temat użytkowanych obiektywów, korpusów i akcesoriów. Najlepsze testy, zilustrowane zdjęciami autora, będą publikowane w kolejnych wydaniach serwisu foto-ptaki.pl.

Laureatem obecnej edycji naszego konkursu fotograficznego jest Piotr Mączyński za przesłany zestaw pięciu bardzo udanych zdjęć. Z kolei w konkursie Jak fotografować… nie została wyróżniona żadna praca, wobec czego nagroda dla zwycięzcy – komputer graficzny, przechodzi do następnej edycji. Wszystkich czytelników serwisu gorąco namawiam więc do spróbowania swoich sił w opisaniu doświadczeń fotografowania wybranych gatunków ptaków.

W losowaniu nagrody wśród aktywnych odbiorców serwisu foto-ptaki.pl tym razem szczęście uśmiechnęło się do Roberta Cichockiego. A następną nagrodą, losowaną w grudniowym wydaniu serwisu będzie najnowszy album Grzegorza i Tomasza KłosowskichBiebrza. Sześć pór roku.

Zapraszam do lektury,
Paweł Wietecha
październik 2008r.« Sierpień 2008Grudzień 2008 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif