• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Konkursy arrow Konkurs Fotografujemy ptaki - edycja VI (X 2008)
 
Konkurs Fotografujemy ptaki - edycja VI (X 2008) Email

Zdjęcia recenzuje Paweł Wietecha
Czapla siwa
Czapla siwa - Ardea cinerea.
© Piotr Mączyński


Korpus Canon EOS 20D, obiektyw Canon EF 500mm f/5.6L IS USM plus telekonwerter EF 1.4x II, 1/160s, f/6.3, ISO 400.Mglisty poranek, łagodne światło, ładnie rozmyte tło to połowa sukcesu w pracy fotografa. Jeżeli do tego dochodzi atrakcyjna modelka w ciekawej pozie i dobra kompozycja, to mamy już prawie receptę na udane zdjęcie.
W tym wydaniu serwisu foto-ptaki.pl mamy dużo zdjęć czapli siwej. Jest takie również wśród nagrodzonego zestawu. A ponieważ korzysta z powyższej recepty, więc efekt jest murowany.
Zimorodek
Zimorodek - Alcedo atthis.
© Piotr Mączyński


Korpus Canon EOS 40D, obiektyw Canon EF 500mm f/5.6L IS USM plus telekonwerter EF 1.4x II, 1/400s, f/8, ISO 320.
Podręczniki fotografii, zwłaszcza przyrodniczej, zazwyczaj odradzają wykonywanie zdjęć w silnym świetle słonecznym. Wbrew tym zaleceniom przedstawiona obok fotografia wykonana została jednak w pełni dnia. Czy to ją dyskwalifikuje? Wręcz przeciwnie! Już na pierwszy rzut oka uderza swoim kolorytem. Silne światło słoneczne uwypukla barwy jednego z najpiękniejszych polskich ptaków. Z błękitem, pomarańczą i bielą piór zimorodka współgra jaskrawa zieleń tła i szarość pnia. Jest to więc dobry przykład, że warto czasami rezygnować z utartych reguł. Ale zdjęcie to ma też inne zalety. Pierwsza, to świetnie wybrany moment naciśnięcia spustu, gdy przyczajony ptak podrywa się do lotu. Efektownie uniesione ku górze skrzydła, rozwarty dziób i błysk w oku nadają ujęciu dynamiki, która dobrze współgra z ostrą kolorystyką tego zdjęcia. Warto również podkreślić odmienność miejsca, na którym przysiadł ptak, jakże innego od typowych, spotykanych na zimorodkowych zdjęciach, gałęzi.


Dzwoniec
Dzwoniec - Carduelis chloris.
© Piotr Mączyński


Korpus Canon EOS 20D, obiektyw Canon EF 400mm f/5.6L USM, 1/2500s, f/5.6, ISO 800.Fotografowanie drobnych ptaków w locie jest sztuką nie lada. I mimo, że dzwońce są jednymi z najliczniej gromadzących się zimą w pobliżu karmników, a przez to jednymi z najczęściej fotografowanych ptaków, to rzadko zdarza się zobaczyć zdjęcie tego ptaka w locie. Mało prawdopodobne, aby autor wykonał je przypadkowo. Domyślam się, że poświęcił czas na przygotowanie odpowiedniego stanowiska, aby móc wykonywać tego typu ujęcia. Ale włożony wysiłek opłacił się. Ptaszek zawisł w efektownej pozie – uniesiona główka i skrzydła, rozwichrzone pióra na piersi, nie typowy układ nóg, to elementy, które dodatkowo uatrakcyjniają to ujęcie.Żołna
Żołna - Merops apiaster.
© Piotr Mączyński


Korpus Canon EOS 20D, obiektyw Canon EF 400mm f/5.6L USM plus telekonwerter EF 1.4x II, 1/2000s, f/8, ISO 400.
Każdy, kto próbował fotografować żołny w locie, wie, jak wyjątkowo trudne to zadanie. Ptaki te bowiem wykonują w powietrzu wiele bardzo szybkich i karkołomnych zwrotów więc namierzenie ich długim obiektywem o wąskim kącie widzenia jest bardzo kłopotliwe. Chwilami zawisają szybując na wietrze i to jest właśnie właściwy moment do naciśnięcia spustu. Autorowi zdjęcia ta sztuka się udała, a na dodatek uczynił to, gdy dorosły ptak nadlatywał ze zdobyczą w dziobie. Owad i głowa ptaka jest świetnie wyeksponowana przez bezpośrednie oświetlenie światłem słonecznym. Ładne jest też tło – prześwitujący przez zielone liście błękit nieba jest jednym z moich ulubionych motywów.


Żuraw
Żuraw - Grus grus.
© Piotr Mączyński


Korpus Canon EOS 20D, obiektyw Canon EF 400mm f/5.6L USM, 1/40s, f/5.6, ISO 1600.
A na koniec zdjęcie, które podoba mi się najbardziej. Piękna, malarska sceneria. Ciekawy układ świateł i cieni. Łagodne światło końca tunelu położone w mocnym punkcie obrazu i biegnąca ku niemu po przekątnej droga. I ptak kroczący ku tej jasności. Wszystkie elementy złożyły się na niepowtarzalny nastrój tego zdjęcia.
W fotografii ptaków stosunkowo rzadko obecnie ogląda się zdjęcia, na których ptak wypełnia tylko niewielką część kadru, stanowiąc sztafaż dla otaczającego pejzażu. To zdjęcie świetnie wypełnia tę lukę.Nagrodą w tej edycji konkursu były dwie karty pamięci SanDisk Extreme III 4 GB.
dwie karty pamięci SanDisk Extreme III 4 GB


Autor przedstawił nam bardzo ciekawe portfolio. Poza zaletami poszczególnych zdjęć chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, wspólny dla całego zestawu – niezwykle staranną kompozycję wszystkich ujęć. Autor kadruje każde zdjęcie zgodnie z fotograficznym kanonem. Nie czuje się przy tym związany sztywno proporcjami boków kadru, dobierając każdorazowo rozmiar zdjęcia do jego zawartości. Postępuje według zasady, że natura komponuje się sama najlepiej, a rolą fotografa jest oddać tę kompozycję możliwie najwierniej, nie wtłaczając jej w sztywne ramy proporcji 3:2, 4:3 czy 16:9 lansowanej przez technokratów. Dobrym przykładem takiej filozofii komponowania zdjęć są prace mistrzów fotografii prezentowanych w cyklu Fotograf miesiąca, a w szczególności ostanie zdjęcia Artura Tabora. Gratuluję Piotrowi Mączyńskiemu zwycięstwa w obecnej edycji konkursu i życzę kolejnych równie udanych zdjęć.


Piotr Mączyński
e-mail:

Piotr Mączyński
fot. Piotr Dobkowski.
Urodziłem się w 1973 r. Z wykształcenia jestem informa- tykiem. Od zawsze interesowałem się przyrodą i dużo czasu spędziłem na obserwowaniu zwierząt. Pochłaniałem też ol- brzymią ilość książek przy- rodniczych a moimi ulubionymi filmami (zaraz po Gwiezdnych Wojnach oczywiście) były programy sir Davida Attenborough. Tata nauczył mnie podpatrywać i podchodzić zwierzęta, a ryby łapaliśmy bez wędki - tylko na "rękę".

Za to w kwestii fotografii byłem radosnym ignorantem. Znaczy - bardzo lubiłem fotografować ale nie miałem pojęcia co oznaczają różne dziwne oznaczenia na aparacie. Moim pierwszym aparatem był Zenit (chyba 12XP) z wyników nie byłem jednak specjalnie zadowolony. Przełom nastąpił kiedy odziedziczyłem po siostrze Nikona F50. Ten aparat miał już programy tematyczne a zdjęcia zaczęły mi wychodzić lepiej. Co prawda wciąż nie wiedziałem co oznacza ISO na filmach, ale dla bezpieczeństwa kupowałem takie co miały dużo.

Fotografią przyrodniczą zacząłem się zajmować niecałe trzy lata temu. Kupiłem Nikona D70 z kitowym obiektywem, "Szkołę Fotografii NG" oraz poprosiłem kilku kolegów z pracy o szkolenie. Poszedłem do parku i spodobało mi się.

Spędzałem coraz więcej czasu na fotografowaniu zwierząt, nauczyłem się wstawać przed świtem a ze swoich zdjęć byłem coraz bardziej zadowolony.

Z prezentowanych na konkursie prac trzy powstały w trochę ponad pół roku od kiedy zrobiłem pierwsze zdjęcie sikorki.

Dla zainteresowanych: moją przygodę z fotografią można prześledzić na blogu: http://pmc123.blogspot.com

Ostatnio brakuje mi trochę czasu na fotografowanie.

 

Konkursy:
Informacje o konkursach

Fotografujemy ptaki:
Regulamin konkursu

Laureaci:

- edycja XVIII (XII 2011) - Karolina Myroniuk
Karolina Myroniuk
- edycja XVII (X 2011) - Jacek Drozda
drozda_jacek_211_bw_30
- edycja XVI (IV 2011) - Miłosz Kowalewski
Miłosz Kowalewski
- edycja XV (XII 2010) - Tomasz Skorupka
- edycja XIV (X 2010) - Marcin Łukawski
- edycja XIII (II 2010) - Mariusz Pomaski
- edycja XII (XII 2009) - Krzysztof Stępień
- edycja XI (X 2009) - Marcin Nawrocki
- edycja X (VI 2009) - Mariusz Pawelec
- edycja IX (IV 2009) - Grzegorz Sawko
- edycja VIII (II 2009) - Leszek Lubicki
- edycja VII (XII 2008) - Michał Piekarski
- edycja VI (X 2008) - Piotr Mączyński
- edycja V (VIII 2008) - Bogusław Kotlarz
- edycja IV (VI 2008) - Mariusz Pawelec
- edycja III (III 2008) - Maciej Rębiś
- edycja II (II 2008) - Waldemar Krasowski
- edycja I (XII 2007) - Paweł WacławikJak fotografować...
Regulamin konkursu

Laureaci:
- edycja XII (XII 2011) - Hubert Gajda
- edycja XI (IV 2011) - Zbigniew Maćko
- edycja X (XII 2010) - Zbigniew Maćko
- edycja VIII (VI 2010) - Zbigniew Maćko
- edycja VII (IX 2009) - Zbigniew Maćko
Jak fotografować wilgi

- edycja IX (X 2010) - Maciej Szymański
Jak fotografować jerzyki

- edycja VI (VI 2009) - Grzegorz Sawko
Jak fotografować dudki

- edycja V (IV 2009) - Piotr Dombrowski
- edycja IV (II 2009) - Zbigniew Maćko
- edycja III (XII 2008) - Bogusław Kotlarz
- edycja II (VIII 2008) - Waldemar Krasowski
- edycja I (VI 2008) - Kazimierz PańszczykFotorewiry

Laureaci:
- edycja II (XII 2011) - Karolina Myroniuk
- edycja I (XII 2010) - Ryszard JasińskiNagrody dla aktywnych użytkowników:
Album Wojciecha Misiukiewicza "Czapla. Siwa eminencja." - Tomasz Rusinek.
Książka Tadeusza Kłosowskiego "Co w dziczy kwiczy" - Edyta Kotik.
Książka Jana Walencika "Smak białowieskiego miodu" - Michał Kasprowicz.
Przewodnik "Ptasie ostoje": Aleksander Wiluś, Norbert Siegmund, Arkadiusz Makowski.
Książka Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Fotografujemy ptaki" - Jacek Adamczak, Andrzej Pietruszczak, Przemek Skwiercz, Karol Woźniakowski.
Album Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Biebrza. Sześć pór roku" - Olgierd Nowakowski, Piotr Dziełakowski, Katarzyna Gubrynowicz.
Album fotograficzny "Nasze Ptaki" wyd. Zagroda) - Robert Cichocki, Jolanta Lipska, Andrzej Cyganowski, Piotr Dombrowski, Krystian Jainta.
Poziomica fotograficzna Hama - Leszek Lubicki.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif