• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Kaczki nurkujące
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Kaczki nurkujące Email
Autor: Antoni Marczewski   
autorzy zdjęć: Marcin Karetta, Adam Kumiszcza, Arkadiusz Labudda, Leszek Lubicki, Mateusz Matysiak, Maciej Rębiś, Maciej Szymański, Paweł Wacławik, Paweł Wietecha.

Antoni Marczewski Tytuł tekstu jest trochę mylący, ponieważ wszystkie kaczki potrafią nurkować. Jednak tzw. kaczki pływające zanurzają się tylko na niewielkie głębokości, a kaczki nurkujące (zwane też grążycami) są w stanie schodzić pod wodę znacznie głębiej.
Hełmiatka
Hełmiatka - Netta rufina © Marcin Karetta
W toku ewolucji wykształciły szereg przystosowań, które im w tym pomagają. Jednym z nich są silnie cofnięte tylne kończyny – na lądzie przyczyna pokracznego chodu, w wodzie służą jako napęd. Powierzchnia stóp jest większa niż u kaczek pływających, a tylny palec zaopatrzony jest w płatek skórny. W tym wydaniu serwisu nie opisuję części gatunków z tej grupy – kaczek morskich, które w Polsce pojawiają się wyłącznie w okresie jesienno-zimowym i, jak sama nazwa wskazuje, przebywają głównie na morzu, choć regularnie pojawiają się także na śródlądziu. Dla potrzeb tekstu dokonałem również podziału traczy, które często można spotkać w sąsiedztwie żerujących grążyc. Z trzech spotykanych u nas gatunków – nurogęsia, szlachara i bielaczka, opis pierwszego znajdą czytelnicy w bieżącym wydaniu, natomiast w następnym postaram się przedstawić dwa pozostałe.

U niemal wszystkich grążyc (z wyjątkiem podgorzałki) występuje silny dymorfizm płciowy, czyli różnice
Ogorzałka
Ogorzałka - Aythya marila © Adam Kumiszcza
w wyglądzie między samcem i samicą. W okresie późnowiosennym i letnim samce większości gatunków przepierzają się do tzw. szaty przejściowej, która z reguły zachowuje schemat barwny upierzenia godowego, jest jednak mniej kontrastowa. W grupie tej nie występuje „lusterko”, obecne u kaczek z rodzaju Anas. Większość kaczek nurkujących ma za to na skrzydle wyraźny biały pas (szary u głowienki) pełniący podobną funkcję – utrzymanie wizualnego kontaktu między poszczególnymi osobnikami w obrębie stada.

W okresie jesienno-zimowym większość z opisywanych gatunków przebywa w dużych skupieniach na różnego rodzaju zbiornikach wodnych. Zazwyczaj gromadzą się daleko od brzegu, a niekorzystna pogoda potrafi skutecznie odstraszać obserwatorów i fotografów. Tym ostatnim zapewne łatwiej o ciekawe ujęcia będzie w sezonie wiosennym, gdy grążyce przenoszą się na mniejsze akweny i łatwiej zbliżyć się do nich na odległość pozwalającą na dobre zdjęcia. Jesienno-zimowe wyprawy także mają swój specyficzny urok. Szczególnie godne polecenia są okolice nadmorskich portów rybackich, betonowych nabrzeży lub rzędy drewnianych pali. Osłabiają one siłę uderzających fal, a z drugiej strony stanowią podłoże chętnie wykorzystywane
Głowienka
Głowienka - Aythya ferina © Paweł Wietecha
przez różnego rodzaju bezkręgowce, szczególnie lubiane przez grążyce małże. Dla czernic i ogorzałek gdański Port Północny to jedna z najważniejszych ostoi w kraju.

Biologia ptaków wodnych, w tym kaczek nurkujących, to bardzo szerokie zagadnienie i należy liczyć się z tym, że zaprezentowane w tekście informacje stanowią zaledwie ułamek wiedzy z tej dziedziny. Również stopień zbadania poszczególnych gatunków jest różny – łatwiej przecież zbierać dane dotyczące czernic, których polską populację lęgową szacuje się na 15-20 tys. par, niż hełmiatek, przystępujących co roku do lęgów w liczbie 15-20 par. Poza tym zwracam uwagę czytelników na fakt, że niektóre gatunki chętnie przebywają w towarzystwie innych, przez co wiele publikacji poświęconych jest nie pojedynczym gatunkom, ale ich grupom. Stąd zdarza się, że informacje odnoszące się np. do głowienki znajdują się w tekście o czernicy.

Mam nadzieję, że lektura zachęci wszystkich do wyruszenia z lornetką lub aparatem nad najbliższy niezamarznięty zbiornik wodny i obserwowania tej bardzo ciekawej grupy ptaków. Zapraszam do informowania o ciekawych zaobserwowanych lub sfotografowanych zachowaniach przez pisanie na adres Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć


 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif