• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Różne arrow "Polarne klimaty" II Festiwal Polarny
 

Sonda

Sprzętu jakiej marki używasz najczęściej?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

"Polarne klimaty" II Festiwal Polarny Email
Polarne klimaty „Oblicza Arktyki – opowieść o krajach polarnych tworzona przez pasjonatów – zimowników stacji podbiegunowych, naukowców, alpinistów, speleologów, po prostu polarników. Opowieść o Arktyce, do której ciągle wracają....”
Tak był zapowiadany I Festiwal Polarny, który odbył się w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie 24 marca 2007 roku. Festiwal ten był zorganizowany na rozpoczęcie IV Międzynarodowego Roku Polarnego. W przeszło 10 godzinnym programie nie zabrakło wspomnień o początkach polskiego polarnictwa, informacji o polskich całorocznych stacjach badawczych w rejonach polarnych, jak i opowieści o eksploracji wnętrz lodowców, głębin morskich, bezkresnych pustyń śnieżno-lodowych oraz żegludze po morzach i oceanach Arktyki i Antarktydy. Gośćmi festiwalu byli: Ryszard Czajkowski, Piotr Głowacki, Tomasz Janecki, Marek Kamiński, Szymon Kostka, Andrzej Tatur, Krzysztof Zubek oraz kapitanowie i załogi jachtów Eltanin, Gedania, Panorama i Stary.

W tym samym miejscu w dniu 14 marca 2009 roku odbyła się druga edycja tego festiwalu. Wiązała się ona z zakończeniem IV Międzynarodowego Roku Polarnego. W trakcie II Festiwalu Polarnego przedstawiono główne kierunki polskich badań i eksploracji w rejonie Arktyki z ostatnich kilku lat. W programie festiwalu znalazły się między innymi:

- popularno-naukowe opowieści o badaniach w rejonie Spitsbergenu i na Antarktydzie
- zdobywanie szczytów najwyższych gór Arktyki
- wspinanie na klify fiordów Grenlandii
- pływanie po rzekach Alaski
- żeglowanie po arktycznych morzach i oceanach
- wystawy przyrodniczej i krajobrazowej fotografii polarnej

Polarne klimaty Udział w II Festiwalu Polarnym wzięli między innymi tacy naukowcy jak prof. Jacek Jania (przewodniczący Komitetu Badań Polarnych PAN, specjalizuje się w badaniach dynamiki lodowców i ich interakcji z klimatem), prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza IO PAN, prowadzi badania w dziedzinie ekologii morskich wód przybrzeżnych), dr hab. Piotr Głowacki (kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, prowadzi szeroko pojęte badania abiotycznego środowiska polarnego), dr Tomasz Janecki (zastępca dyrektora Zakładu Biologii Antarktyki PAN, hydrobiolog i płetwonurek). Przybliżyli oni nam główne cele i osiągnięcia w badaniach rejonów polarnych.
Jednym z najważniejszych osiągnięć w eksploracji Arktyki było pokonanie przejścia Północno-Zachodniego przez Amundsena w latach 1903-1906. W roku 2006 młoda załoga jachtu s/y „Stary” powtórzyła ten wyczyn w trakcie wyprawy QNT Northwest Passage podczas której został zrealizowany film „W poszukiwaniu Legendy”. O tym rejsie, jak i filmie opowiedział Dominik Bac, Jacek Wacławski oraz Sławek Skalmierski.
O swoich wyczynach na Alasce opowiedział Lech Flaczyński, który wraz z synem Wojciechem Flaczyńskim w 2007 roku odbył nietypową wyprawę – najpierw zdobyli najwyższy szczyt Ameryki Północnej – McKinley, a następnie spłynęli rzeką Kuskokwim.
Eliza Kubarska i David Kaszlikowski, jeden z bardziej skutecznych polskich teamów specjalizujących się we wspinaczce wielkościanowej, zapoznali nas z problematyką zdobywania morskich klifów. Podczas wyprawy Hannah Greenland Expedition 2007 wytyczyli oni nową drogę na najwyższym klifie świata Thumbnali w rejonie fiordu Torssukatak w południowej Grenlandii.

W tej edycji festiwalu swój udział zapowiedzieli także goście z zagranicy. Josef (Pipan) Řehák jun. ze swoim bratem Stanislavem Řehákiem opowiedzieli o czeskich glacjospeleologicznych wyprawach na Spitsbergen w latach 1988-2007. Prezentacja ta była dedykowana pamięci Josefa (Pepa) Řeháka sen., jednego z bardziej znanych glacjospeleologów w Czechach i w Polsce.

Podczas festiwalu została otwarta wystawa fotograficzna o ptakach Spitsbergenu autorstwa Mateusza Moskalika. Oprócz tej wystawy na terenie Centrum Edukacji KPN prezentowane będą także inne przyrodnicze prace fotograficzne autorstwa między innymi: Piotra Angiela, Kasi Huzarskiej, Tomasza Janeckiego, Mateusza Moskalika, Grześka Okołowa, Romana Rogozińskiego. Jedną z atrakcji w tej części festiwalu była wystawa prac Włodzimierza Puchalskiego z Arktyki (wyprawy z lat 1957 i 1958) oraz Antarktyki ( wyprawa z przełomu 1978 i 1979 roku). Ten element festiwalu związany jest z obchodami 100-lecia urodzin naszego znamienitego fotoprzyrodnika.

Więcej informacji o festiwalu na stronie internetowej www.polarne-klimaty.art.pl lub poprzez www.arktyka.org.pl w zakładce festiwale.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?