• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (kwiecień 2009)
 
Email

Kolejne wydanie serwisu foto-ptaki.pl, które dziś Państwu prezentuję poświęcone jest w głównej mierze dwóm tematom. Pierwszy, to kontynuacja cyklu przedstawiającego najwybitniejszych polskich fotografów ptaków. Tym razem więcej niż zazwyczaj miejsca poświęcam - braciom Grzegorzowi i Tomaszowi Kłosowskim, a okazją do tego jest wydanie ich najnowszej książki, poświęconej fotografowaniu ptaków. Wydarzenie to niezwykłe bowiem jest to pierwsza na rynku publikacja polskiego autora poświęcona tej tematyce. Autorzy, nestorzy polskiej fotografii przyrodniczej, fotografują ptaki już od 40 lat. Większość zdjęć w ich bogatej twórczości powstawała w okresie gdy królowała technologia analogowa. Jednak od kilku lat ze świetnym skutkiem fotografują ptaki wyłącznie techniką cyfrową. Są nauczycielem i wzorem dla kolejnych generacji adeptów tej dziedziny fotografii. Wydany właśnie poradnik, której tytuł Fotografujemy Ptaki nawiązuje do nazwy cyklicznego konkursu organizowanego przez portal foto-ptaki.pl, jest podsumowaniem ich wieloletnich doświadczeń. Autorzy szeroko otwierają drzwi do skarbca swojej wiedzy fotograficznej dzieląc się z czytelnikami wieloma tajnikami warsztatu. Z pewnością książka ta stanie się obowiązkową pozycją w biblioteczce każdego fotografa ptaków. Recenzję poradnika przygotował, specjalnie dla czytelników serwisu foto-ptaki.pl, Jarosław Chyra. Zebrałem również kilka wypowiedzi o samych autorach tej książki – piszą na ich temat Dorota Adamkiewicz, Jarosław Chyra, Andrzej Kruszewicz, Joanna Łęska, Krystian Matysek, Monika Purzycka, Grzegorz Rąkowski, Arkadiusz Szaraniec i Jan Walencik. Z kolei w galerii Grzegorza i Tomasza zobaczyć możemy kilkadziesiąt nowych, jeszcze nie publikowanych zdjęć. A na dodatek poprosiłem Tomka o przygotowanie krótkiego tekstu na temat telewizyjnego cyklu filmów przyrodniczych pn. Dzika Polska, których jest współtwórcą. Myślę więc, że liczni miłośnicy twórczości braci Kłosowskich, których, jak wynika z otrzymywanych przeze mnie listów, wśród czytelników serwisu foto-ptaki.pl jest wyjątkowo dużo, będą usatysfakcjonowani.

Drugim bohaterem tego wydania serwisu jest najbardziej polski ze wszystkich ptaków – bocian biały. Właśnie w tych dniach ptaki te wracają z zimowisk w swoje rodzinne strony. Przygotowałem dla Państwa aż pięć artykułów na temat bociana - autorstwa Tomasza Kłosowskiego, Evy Stets, Grzegorza Szkutnika, a również nowego współpracownika serwisu - Włodzimierza Stachonia, znanego fotoprzyrodnika i publicysty. Wszystkie artykuły ilustrowane są świetnymi zdjęciami autorów.
Wśród nowości nie brakuje również kolejnego bohatera cyklu Fotograf miesiąca. Tym razem jest to grupa trzech osób, które łączy wspólna pasja oraz teren Polski, na którym pracują. Tworzą i publikują pod nazwą Obrazy Przyrody. Przedstawiam Państwu - Pawła Charę, Piotra Charę i Sebastiana Lipkę. A jak piękne Obrazy tworzą, proszę się przekonać naocznie.

W obecnym wydaniu serwisu kontynuuję kolejne cykle tematyczne. Antoni Marczewski w dziale Ptaki prezentuje dziś artykuł o przysłowiowych zwiastunach wiosny, czyli jaskółkach. Tekst ten ilustrują zdjęcia fotografów miesiąca - Andrzeja Balińskiego i Cezarego Korkosza oraz Michała Jonczyka, Piotra Jonczyka, Mariusza Pomaskiego i ostatniego laureata naszego konkursu fotograficznego – Leszka Lubickiego.
W kolejnym stałym cyklu – Z albumu pechowca, Kazimierz Pańszczyk pisze o swoich zmaganiach z... fujokiem. A co to jest, możecie się Państwo dowiedzieć czytając ten tekst.
A na deser - Historia jednego zdjęcia i gratka nie lada, jedno z najbardziej znanych zdjęć ubiegłego roku – Starcie bielików Antoniego Kasprzaka. Praca ta została nagrodzona w prestiżowym konkursie fotograficznym Wildlife Photographer of the Year 2008. Dodatkowo prezentuję również inne zdjęcia Antka, które powstały w trakcie tej samej sesji fotograficznej, co nagrodzone ujęcie.

Na zakończenie pragnę przedstawić laureatów ostatniej edycji konkursów serwisu foto-ptaki.pl. W konkursie Jak fotografować... zwyciężyła praca Piotra Dombrowskiego, który szczegółowo opisuje nam tajniki wykorzystywania nagrań głosów ptaków do wykonania ptasich portretów.
W konkursie fotograficznym laureatem został Grzegorz Sawko, stały czytelnik serwisu, za portfolio pięciu bardzo udanych zdjęć, do których recenzję napisał Grzegorz Kłosowski, a nagrodą jest wspomniana wcześniej książka braci Kłosowskich pod tytułem Fotografujemy ptaki.
Nagrodę dla aktywnego czytelnika wylosował tym razem Olgierd Nowakowski. Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję, a wszystkich Państwa zapraszam do wzięcia udziału w kolejnej edycji naszych konkursów. Namawiam również do systematycznych odwiedzin aktualizowanego na bieżąco działu Zapowiedzi, w którym publikowane są interesujące informacje z dziedziny fotografii ... i nie tylko.

Teraz zapraszam już do lektury, a z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składam wszystkim współpracownikom i czytelnikom serwisu foto-ptaki.pl najserdeczniejsze życzenia.

Paweł Wietecha
kwiecień 2009r.


<< Luty 2009Lipiec 2009 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif