• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Jaskółki
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaskółki Email
Autor: Antoni Marczewski   
autorzy zdjęć: Andrzej Baliński, Cezary Korkosz, Leszek Lubicki, Mariusz Pomaski, Michał Jonczyk, Piotr Jonczyk.

Antoni Marczewski Wszyscy wiedzą, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. Jeśli jednak podczas spaceru widzimy trzy, w dodatku należące do różnych gatunków, oznacza to, że wiosna weszła już w decydującą fazę.

Oknówka
Oknówka - Delichon urbica © Andrzej Baliński
Dymówka, oknówka i brzegówka są przedstawicielami rodziny jaskółkowatych (Hirundinidae), do której na całym świecie należy 89 gatunków. W Polsce rzadko i nieregularnie pojawia się również jaskółka rudawa, z wyglądu najbardziej podobna do dymówki (jest z nią też spokrewniona).

Jaskółki chętnie przebywają w sąsiedztwie lub wręcz w obrębie zabudowań ludzkich – najmniej związana z nami jest brzegówka, która gnieździ się głównie na urwistych brzegach rzeki piaszczystych skarpach innego rodzaju.

Te sympatyczne ptaki pojawiają się w wielu dziedzinach ludzkiej twórczości – dymówkę można znaleźć np. na estońskich banknotach (ten gatunek jest dla Estończyków mniej więcej równie ważny jak bocian dla Polaków). Jednocześnie okazuje się, że nasi rodacy często nie znają dzieł kultury, w których wykorzystano motyw jaskółki. Szukając dokładnego brzmienia cytatu z wiersza Jana Brzechy „Lis i jaskółka
Dymówka
Dymówka - Hirundo rustica © Cezary Korkosz
(znalazłem: „Mówią odtąd jaskółki, że niedobre są spółki”), natknąłem się na wiele stron internetowych, gdzie autorzy tekstów lub wypowiedzi uważali ten fragment za polskie przysłowie ludowe. Ludność na wsiach, obserwująca przyrodę często „mimo woli”, z przylotem jaskółek wiązała pojawianie się w lasach Chelidonium majus – czyli po prostu glistnika, zwanego przez czasową zbieżność „jaskółczym zielem”. Akurat tę informację zaczerpnąłem z Wikipedii i nie do końca jestem pewien prawdziwości tej hipotezy – zawsze uważałem, że roślina swoją nazwę zawdzięcza liściom, podobnym z wyglądu do sylwetki lecącej jaskółki.

Warto wiedzieć, że często mylone z jaskółkami jerzyki nie są z nimi spokrewnione – związków rodzinnych z tą grupą ptaków powinniśmy poszukiwać raczej u kolibrów. Podobny wygląd zewnętrzny jest spowodowany przystosowaniem do zdobywania pokarmu, jakim są drobne latające owady. O jerzyku jednak szerzej napiszę kiedy indziej.


 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif