• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Woliera arrow Woliera 3/2009 (59) styczeń-luty
 

Sonda

Jaki parametr zestawu do fotografowania ptaków ma najmniejsze znaczenie? (1)


 

Jaki parametr zestawu do fotografowania ptaków ma najmniejsze znaczenie? (2)


 

Woliera 3/2009 (59) styczeń-luty Email
Magazyn Woliera nr 3/2009 (59)
Woliera nr 3/2009 (59)

W tym numerze, o dzikich ptakach w Polsce, jest tylko jeden artykuł: „Jedna jaskółka...” autorstwa Magdaleny Zadrąg, z fotografiami Macieja Rębisia.


Jedna jaskółka...

(c) Maciej Rębiś „W letnie dni nad polami, łąkami i rzekami w całej Polsce uwijają się liczne jaskółki. W szybkim locie polują na różne latające owady, często te, które dla nas są dokuczliwe. Mają krótkie i słabe nogi, ale za to posiadają silne, długie skrzydła, dzięki którym są w stanie latać niezwykle szybko i zwinnie. Jaskółki często budują gniazda w pobliżu ludzi, czasami bezpośrednio na naszych domach i blokach. Dzięki temu możemy je obserwować w czasie wychowywania młodych.
Rodzina jaskółek (Hirundinidae) obejmuje 83 gatunki, żyjące na całym świecie. Wszystkie gatunki są bardzo do siebie podobne pod względem budowy ciała. Są to małe lub średniej wielkości ptaki o charakterystycznej sylwetce. Wszystkie także odżywiają się przede wszystkim owadami latającymi. W czasie rozrodu stają się zazwyczaj terytorialne, chociaż wyjątkowo zdarzają się także lęgi w koloniach rozrodczych. Z kolei po sezonie lęgowym jaskółki skupiają się w grupy rodzinne, a następnie w większe stada i razem polują, a także razem spędzają noce na noclegowiskach.
W Polsce występują trzy gatunki jaskółek: oknówka (Delichon urbica), dymówka (Hirundo rustica) oraz brzegówka (Riparia riparia). Dwa pierwsze najczęściej gniazdują w obrębie ludzkich siedlisk, zakładają gniazda na ścianach domów, bloków czy stodół. Trzeci natomiast lęgnie się w norach wygrzebywanych w piaszczystych skarp nad brzegami rzek, od czego pochodzi też jej nazwa. (...)”
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif