• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
 

Sonda

Czy fotografujesz ptaki?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

Gąsiorek Email
Autor: Łukasz Ziewacz   

Łukasz Ziewacz Wiele razy czytam komentarze pod zdjęciami, o tym że wymagały one długich przygotowań, zwłaszcza środowiskowych, sprzętowych oraz z zakresu samej organizacji przedsięwzięcia. Jednak są czasami wyjątki. Aby wykonać jedno zdjęcie wystarczy ułamek sekundy i jeśli się poszczęści, to mamy to, co chcieliśmy otrzymać. Nie jest to jednak regułą.

Historia powstania tego zdjęcia jest wręcz prostsza niż się może wydawać.
Wybierając się w teren nigdy nie możemy przewidzieć z jakim zdjęciem wrócimy do domu, ani też, czy w ogóle coś "ustrzelimy".
Tym razem w lipcu 2008 roku udałem się na rekonesans w teren, gdzie miałem zamiar obserwować, a może nawet i sfotografować, zające. Kilka godzin spacerowałem z aparatem w rękach w poszukiwaniu kicających zajęcy - bezskutecznie. Było późne popołudnie, słońce zaczynały przysłaniać szare chmury, tak więc postanowiłem wracać z obawy, że zostanę zlany deszczem po dość wyczerpującym spacerze w upalny dzień. Idąc miedzą wśród pól w pewnej chwili dostrzegłem kątem oka jakiegoś atrakcyjnego ptaka, który przelatywał między śródpolnymi zaroślami, "nurkując" co chwilę w kierunku ziemi. Podszedłem parę metrów bliżej zaciekawiony zachowaniem ptaka. Patrzę. W głowie natychmiast pojawiają się głośne słowa: TAK! To jest dzierzba gąsiorek ! W owej chwili gąsiorek stał się obiektem mojego fotograficznego pożądania.

Przysiadłem na polu by nie zaniepokoić małego łowcy i obserwowałem go kilka minut. Chciałem podejść i zaryzykować kadr ale byłem pewny, że go spłoszę, a na dodatek dzieliła nas zbyt duża odległość by wykonać przyzwoite zdjęcie. Tak więc siedziałem i obserwowałem jak mały łowca polował na różne bezkręgowce i wraz z nimi powracał na sterczące w polu patyki, gdzie je konsumował.
Strzeliłem wówczas kilka "dokumentów" tego ptaka dla własnej orientacji jednak przeglądając je na wyświetlaczu straciłem ptaka z oczu...

zobacz powiększenie w galerii
Gąsiorek.
© Łukasz Ziewacz

Korpus Canon EOS 40D, obiektyw Canon EF 400mm f/5.6L USM, 1/800s, f/5.6, ISO 400.
Nagle, po lewej stronie, coś skupiło moją uwagę. Odwracam głowę i widzę - gąsiorka. To był samiec z czarną przepaską na oczach, który usiadł na zielonym pędzie nawłoci kanadyjskiej i rozglądał się uważnie za potencjalnym żywym posiłkiem. Bez zastanowienia przykładam wizjer do oka i chcę zrobić zdjęcie, jednak czasy migawki są zbyt długie. Zdenerwowany sytuacją szybko zwiększam czułość ISO by uzyskać w miarę ostre zdjęcie. Udało się. Osiągam czas 1/800s z ręki przy ogniskowej 400mm i strzelam szybką serię.
Po wykonaniu kilku zdjęć, ptak znikł jak kamfora. Spoglądam na aparat co karta zapisała i widzę kilka zdjęć lecz jedno tylko ostre.
Ku mojemu zdziwieniu efekt wyszedł w miarę przyzwoity. Czy można to zdjęcie nazwać "atlasowym" - nie jestem pewien. "Dokumentem" - możliwe.

Tak więc z uśmiechem na twarzy wracam polami w stronę miasta i myślę sobie, że zające dzisiaj nie dopisały... Ale... dopisało mi szczęście.Łukasz Ziewacz
Łukasz Ziewaczfot. z archiwum autora
Nazywam się Łukasz Ziewacz, urodziłem się w 1988 roku w Krakowie, gdzie obecnie mieszkam i kształcę się.
Otoczony miejskim zgiełkiem, już od najmłodszych lat moim dużym zainteresowaniem darzyłem przyrodę - dziki świat, który cechował się wieloma niewyjaśnionymi dla mnie zachowaniami oraz krył wiele tajemnic.
Szczególną moją uwagę zwracały małe "żyjątka", głownie bezkręgowce. Już jako mały dzieciak, podczas wyjazdów rodzinnych za miasto, wymykałem się na odległe łąki, zadrzewienia by podziwiać i odkrywać wciąż nowe dla mnie zwierzęta oraz ich zachowania.

Kolejnym etapem fascynacji dzikimi zwierzętami była terrarystyka. Dzięki niej mogłem obcować z różnymi zwierzętami. Dawała ona mi szanse ciągłej obserwacji egzotycznych zwierząt z odległych zakątków świata.
Obcowałem z wieloma dzikimi zwierzętami niekiedy narażając swoje zdrowie... Osoby postronne dawały wyraz podziwu dla bliskości mojego kontaktu z niebezpieczeństwami jakimi byłem otoczony a jeszcze bardziej zachwycony.
Zwierzęta, z którymi miałem taki kontakt, stały się zalążkiem chęci rejestrowania ich piękna oraz fascynujących chwil.

Jako młody chłopak pierwsze próby zdjęć robiłem za pomocą aparatu kompaktowego. Po pewnym czasie, gdy zacząłem dostrzegać niepoprawności na zdjęciach, zacząłem korzystać z książek i poradników o tematyce fotograficznej. Od tego momentu uczyłem się robić zdjęcia na sprzęcie analogowym, którym okazał się Zenit 12xp i w ten sposób poznałem rąbek tajemnicy oraz magię zdjęć. Ale jak wiadomo, na tego typu sprzęcie nie ma możliwości natychmiastowego podglądu zapisanego obrazu by wykluczyć błędy. Sam proces wywoływania jest dość czasochłonny i kosztowny.
W 2006 roku stałem się szczęśliwym posiadaczem amatorskiej lustrzanki cyfrowej Pentax z optyką Sigmy i kilkoma manualnymi szkłami.
Po pewnym czasie określiłem swój kierunek fotografii i potrzebowałem szybkiego i precyzyjnego sprzętu, którym stał sie Canon.

Fotografuję Przyrodę, co wiąże się z wieloma godzinami a nawet dniami spędzonymi w terenie w różnych warunkach by popełnić właśnie "To" zdjęcie. Częste wstawanie w nocy by już przed świtem być na łonie natury i fotografować dziką przyrodę nie jest mi obce. Najwięcej czasu spędzam w przygotowanych wcześniej przeze mnie czatowniach.

Od roku 2008 należę do Związku Polskich Fotografów Przyrody w Okręgu Krakowskim. Przez ostatni rok udało mi się zostać laureatem w kilku konkursach fotograficznych, takich jak:
- Fotonatura 2008 - 3 miejsce w kategorii Zwierzęta
- Fotograf Roku 2008 ZPFP - 7 miejsc w różnych kategoriach,
a przede wszystkim zająć 1 i 3 miejsce w kategorii "Ptaki" konkursu fotograficznego Fotograf Roku 2009 ZPFP w skali ogólnopolskiej.

Chciałbym aby choć w małym stopniu moje zdjęcia pokazały skrawek, jeszcze zachowanej, polskiej przyrody, nieświadomie niszczonej przez tak wielu ludzi...

Galeria autora:
www.lukaszziewacz.pl
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif