• foto-ptaki.pl
 • foto-ptaki.pl
 • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Sprzęt arrow Akcesoria arrow Test terenowy fotobanku Hyperdrive Colorspace UDMA
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Test terenowy fotobanku Hyperdrive Colorspace UDMA Email

Tekst i zdjęcia - Paweł Wietecha
Gdy w październiku 2008 roku otrzymałem do testów trzy fotobanki Hyperdrive nie przypuszczałem nawet, że tak szybko będę miał okazję testować kolejny model firmy SANHO.
Pod koniec ub.r. odbyła się premiera najnowszego, flagowego modelu - Colorspace UDMA , a od niedawna jest on dostępny także u polskiego dystrybutora. Już sama nazwa wskazuje w jakim kierunku poszły zmiany. UDMA to rodzaj trybu transferu danych, znany od dawna, a w informatyce już wyparty przez nowsze technologie, jednak w dziedzinie kart pamięci jest to absolutna nowość. UDMA powinna spowodować wzrost szybkości kopiowania kart i transferu danych do komputera. Czy rzeczywiście w testowanym modelu tak jest, na to pytanie odpowie niniejszy test.

Hyperdrive Colorspace UDMA
Fotobank HyperDrive Colorspace UDMA
Zacznijmy jednak najpierw od opisu urządzenia. Nowy model wielkością i ogólnym wyglądem w zasadzie nie różni się od poprzedników, jednak to, co rzuca się w oczy przede wszystkim, to zmieniony układ klawiszy i przycisków sterujących. Mamy więc nowy włącznik w postaci typowego suwaka samopowrotnego często stosowanego w podobnych konstrukcjach. Zupełnie inne są też klawisze do operowania poszczególnymi funkcjami fotobanku dzięki czemu obsługa urządzenia jest bardziej intuicyjna i nie wymaga wcześniejszego opanowania techniki poruszania się po menu, co miało miejsce w poprzednich modelach. Poszczególne klawisze są jednak położone zbyt blisko siebie przez co operowanie ręką w rękawiczce może być utrudnione. W urządzeniu pozostały główne funkcje znane już z modelu Hyperdrive Colorspace 0. Jest więc przede wszystkim główna funkcja, Backupu - kopiowania plików z kart pamięci na dysk twardy fotobanku. Jest ona jeszcze bardziej rozbudowana. Pozwala zmieniać szybkość kopiowania (UDMA 66 lub Hyper), zakres weryfikacji kopiowanych danych (weryfikacja „w locie” Real-Time, weryfikacja dysku, weryfikacja karty, weryfikacja dysku i karty) i tryb podglądu (pojedyncze zdjęcia lub grupa zdjęć, wielkość wyświetlanego obrazu, źródło podglądu - dysk lub karta). Zupełnie nową funkcją jest możliwość sporządzania backupów przyrostowych, pozwalających kopiować tylko nowe pliki z kopiowanej już uprzednio karty. Czy może ona mieć zastosowanie?
zobacz powiększenie w galerii
Kraska. W przypadku wykonywania dużej ilości zdjęć, a więc np. podczas fotografowania scen dynamicznych, karty pamięci szybko zapełniają się i wówczas niezbędny staje się szybki fotobank.

Korpus Nikon D3, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR plus konwerter TC-14E II, 1/3200s, f/5.6, ISO 2000
Zdecydowanie tak. Zdarza się czasami bowiem, że wykonując w terenie bardzo dużą ilość zdjęć, kopiujemy w chwili przerwy nie zapełnioną w pełni kartę chcąc mieć większy zapas wolnej przestrzeni na ten czas, gdy znów będzie się wiele działo przed obiektywem. Zdarza się jednak zapomnieć o skasowaniu z karty przekopiowanych już zdjęć i włożenie takiej karty ponownie do aparatu. Kolejne zdjęcia będą zapisane za poprzednimi, a po zapełnieniu karty, gdyby nie było możliwości sporządzenia backupu przyrostowego, trzeba byłoby archiwizować całą taką kartę, bo na zastanawianie się, które były już wcześniej skopiowane, a które nie, nie ma zazwyczaj czasu.

Nowy model, podobnie jak poprzedni, wyposażony jest w narzędzia do skanowania kart pamięci i odzyskiwania utraconych danych. Można testować szybkość kart i dysku twardego. Wbudowany menadżer plików pozwala na zarządzanie danymi wraz możliwością szybkiego podglądu wszystkich praktycznie występujących typów RAW-ów. Urządzenie wyposażone jest w monitor LCD o wielkości 3,2” i niskiej rozdzielczości - 320x240 pikseli (podgląd 100% nie daje więc możliwości precyzyjnej oceny jakości zdjęcia).

Pora teraz na prezentację wyników pomiaru szybkości kopiowania plików z karty pamięci. Do przeprowadzenia tego testu, dla zapewnienia możliwości dokonania porównania z poprzednimi modelami, użyłem karty SanDisk Compact Flash Extreme IV o pojemności 8GB.

Ustawiony tryb
szybkości kopiowania
Ustawiony tryb
podglądu
Ustawiony tryb
weryfikacji danych
Zmierzony średni
czas kopiowania
Średni transfer
UDMA 66 Bez podglądu Weryfikacja Real - Time 5’15” 24,8 MB/s
UDMA 66 Podgląd z karty Weryfikacja Real - Time 5’31” 23,5 MB/s
UDMA 66 Podgląd z dysku Weryfikacja Real - Time 6’42” 19,4 MB/s
UDMA 66 Bez podglądu Weryfikacja z dysku 9’07” 14,2 MB/s
UDMA 66 Podgląd z karty Weryfikacja z dysku 9’32” 13,6 MB/s
UDMA 66 Podgląd z dysku Weryfikacja z dysku 10’54” 11,9 MB/s
UDMA 66 Bez podglądu Weryfikacja z karty 9’55” 13,1 MB/s
UDMA 66 Podgląd z karty Weryfikacja z karty 10’15” 12,7 MB/s
UDMA 66 Podgląd z dysku Weryfikacja z karty 11’38” 11,1 MB/s
Hyper Bez podglądu Weryfikacja Real - Time 11’19” 11,5 MB/s
Hyper Podgląd z karty Weryfikacja Real - Time 11’58” 10,8 MB/s
Hyper Podgląd z dysku Weryfikacja Real - Time 13’02” 9,9 MB/s
Hyper Bez podglądu Weryfikacja z dysku 21’43” 5,9 MB/s
Hyper Podgląd z karty Weryfikacja z dysku 22’15” 5,8 MB/s
Hyper Podgląd z dysku Weryfikacja z dysku 23’27” 5,5 MB/s
Hyper Bez podglądu Weryfikacja z karty 23’11” 5,6 MB/s
Hyper Podgląd z karty Weryfikacja z karty 23’21” 5,5 MB/s
Hyper Podgląd z dysku Weryfikacja z karty 24’42” 5,2 MB/s

Jak widać z przytoczonych wyników, nowe urządzenie ustanawia wspaniałe rekordy szybkości kopiowania, bijąc rezultaty poprzedników ponad dwukrotnie! Zastosowanie technologii UDMA dało więc spektakularny wynik. Analizując pomiary dokonane w różnych trybach pracy urządzenia przede wszystkim należy podkreślić,
zobacz powiększenie w galerii
Kraska.

Korpus Nikon D3, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR plus konwerter TC-14E II, 1/2000s, f/5.6, ISO 2500
że najlepszy wynik został osiągnięty przy zastosowaniu szybkości UDMA 66, weryfikacji Real-Time i braku podglądu w trakcie kopiowania. Użycie szybkości Hyper znacznie wydłużyło czasy kopiowania i w przybliżeniu zrównało je z wynikami uzyskanymi z poprzednimi modelami serii Colorspace. Zastosowanie innych trybów weryfikacji niż Real-Time znacznie wydłużyło czas kopiowania, bardziej w przypadku użycia trybu weryfikacji z karty. Drugim czynnikiem mającym wpływ na zmniejszenie szybkości kopiowania jest uaktywnienie funkcji podglądu, przy czym silniejszy wpływ występował w przypadku podglądu z dysku, a więc podglądu plików już zapisanych w urządzeniu. Nasuwa się pytanie, czy warto korzystać z tych dodatkowych opcji wydłużających przecież czas kopiowania. Wydaje się, że wykorzystywanie podglądu w trakcie zdjęć w terenie jest czynnością zbędną, o ile wręcz nie polecaną (wpatrywanie się w monitor fotobanku zamiast śledzenie wydarzeń przed obiektywem skończyć się może jedynie utratą okazji do wykonania zdjęć). Włączenie trybu weryfikacji zapisanych na dysku danych wydaje się z kolei bardziej uzasadnione, jednak podkreślić muszę, że w trakcie intensywnych testów nie miałem ani razu sytuacji, w której wystąpiłby błąd kopiowania. Uaktywniona na stałe funkcja weryfikacji Real-Time, również nie raportowała wystąpienia błędów. Zastosowanie tej opcji w trakcie pracy w terenie uzależnione jest więc od osobistych preferencji fotografującego. Jednak obecność funkcji weryfikacji danych z karty i z dysku może być niezwykle przydatna w innych sytuacjach. Mam tu na myśli przede wszystkim problemy ze starszymi, wyeksploatowanymi kartami pamięci. Co prawda takie karty, których użycie obarczone jest przecież dużym ryzykiem utraty danych, nie powinny być absolutnie używane, to jednak wielu fotografów nie stosuje się do tej zasady. Karty takie można więc poddawać szczegółowej weryfikacji podczas kopiowania po powrocie z sesji zdjęciowej, gdy wydłużony czas kopiowania nie odgrywa roli.
zobacz powiększenie w galerii
Kraska.

Korpus Nikon D3, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR plus konwerter TC-14E II, 1/3200s, f/5.6, ISO 3200
Występowanie błędów w trakcie tej czynności będzie sygnałem do zaniechania dalszego używania takiej karty. Z kolei narzędzie do weryfikacji plików zapisanych na dysku pozwala na ocenę prawidłowości pracy dysku twardego. Trzeba tu podkreślić unikalność takiego narzędzia bowiem tradycyjny sposób przenoszenia danych na dysk twardy jest pozbawiony jakiejkolwiek możliwości weryfikacji zgodności kopiowanych plików.

A teraz słów kilka o szybkości przenoszenia danych z fotobanku na dysk twardy komputera. W tym wypadku wynik jest również rekordowy - folder plików zapisanych na dysku urządzenia z karty o pojemności 8GB został przekopiowany w ciągu 4’20”, a więc blisko dwukrotnie szybciej niż w modelu Colorspace 0.
Przejdźmy wreszcie do ostatniego istotnego parametru dla fotografa ptaków - długości pracy baterii urządzenia. I w tym wypadku wynik jest doskonały. Jak wykazał przeprowadzony test w pełni naładowana bateria umożliwia przekopiowanie ok. 180 GB danych, czyli 26 zapełnionych kart CF 8 GB (prędkość zapisu - UDMA 66, weryfikacja Real-Time, brak podglądu). Czas ciągłej pracy w teście zapisu wyniósł ponad 2 godziny. Dodatkowo, urządzenie to, podobnie jak poprzednie, współpracuje z zewnętrznym pakietem zasilającym złożonym z czterech baterii AA. Jest to oczywiście świetne rozwiązanie dla fotografów terenowych. Jeszcze jedna dobra wiadomość w zakresie zasilania urządzenia - w zestawie znajduje się przejściówka umożliwiająca zasilanie z zapalniczki samochodowej przez port USB.

Fotobank Colorspace UDMA posiada prawie wszystkie funkcje obecne w poprzednim modelu flagowym - Colorspace 0, a dodatkowo posiada kilka innych wyróżniających go cech. Po pierwsze jest to inteligentny system S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), który monitoruje wewnętrzny dysk twardy pod kątem wystąpienia potencjalnych problemów. Jest to istotna zaleta, dzięki której znacznie spada niebezpieczeństwo utraty wszystkich danych z dysku w przypadku jego awarii poprzedzonej sygnałami nieprawidłowej pracy.
zobacz powiększenie w galerii
Kraska.

Korpus Nikon D3, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/250s, f/4, ISO 800
Kolejną zaletą jest obsługa wielu partycji twardego dysku, które mogą być tworzone w programie narzędziowym urządzenia. Do zaawansowanych użytkowników skierowana jest inna nowa funkcja - możliwość samodzielnego przygotowania własnych skryptów, dzięki którym można indywidualizować pracę urządzenia dostosowując ją do konkretnych potrzeb. Przydatna jest również funkcja sygnalizowania cichym sygnałem dźwiękowym momentu zakończenia kopiowania karty. Dzięki temu całą uwagę skupić można na wykonywaniu zdjęć, a nie monitorowaniu procesu kopiowania.
Podsumowując wyniki tego testu trzeba podkreślić, że jest to prawdopodobnie najlepszy obecnie fotobank, jaki jest w ofercie rynkowej producentów tego typu urządzeń. Doskonała szybkość kopiowania kart i przenoszenia danych do komputera, długi czas pracy baterii, zaawansowane funkcje, dobra ergonomia - to wszystko są zalety, których próżno szukać zebranych razem w urządzeniach konkurencyjnych.

Na koniec wypunktujmy zalety i wady urządzenia:

Zalety:
 • rewelacyjne szybkości kopiowania plików - z karty pamięci oraz na dysk twardy komputera,
 • bardzo długi czas pracy baterii,
 • dobra ergonomia,
 • możliwość błyskawicznego powiększenia wykonanego zdjęcia do 100%,
 • współpraca ze wszystkimi najpopularniejszymi typami plików RAW,
 • wyświetlanie informacji EXIF,
 • wyświetlanie histogramu,
 • narzędzie S.M.A.R.T. do monitorowania, analizowania i raportowania błędów na dysku twardym,
 • narzędzie do odzyskiwania utraconych plików,
 • narzędzie do skanowania kart pamięci,
 • narzędzie do tworzenia własnych skryptów,
 • tryb ekonomiczny wyświetlacza,
 • możliwość użycia zewnętrznej baterii 4xAA,
 • przejrzysta, prosta instrukcja obsługi, chociaż nie pozbawiona braków,
 • kilkakrotnie niższy, niż w przypadku kart pamięci, koszt zarchiwizowania 1 GB danych.
Wady:
 • brak uszczelnienia korpusu urządzenia,
 • brak gumowej okładziny na obudowie,
 • niska rozdzielczość monitora LCD.
Urządzenia do testu udostępniła firma Fotografia-Doradztwo Janusz Wielkiewicz
lipiec 2009

Więcej zdjęć wykonanych w trakcie testu obejrzeć można tutaj.

źródło: SANHO

Wymiary 133 x 75 x 26mm / 5.25" x 2.95" x 1"
Waga 298g / 10.5oz (z dyskiem i baterią)
Wyświetlacz LCD 3.2" TFT LCD (kolor)
Rozdzielczość wyświetlacza QVGA 320 x 240 pixeli
Obsługa podglądu obrazów RAW Nielimitowana (możliwa dzięki dekoderowi RAW)
Obsługa nowych formatów RAW będzie dodawana poprzez aktualizację firmware.
Formaty plików obsługiwane przez funkcję ratowania danych JPEG
Canon CR2 / CRW
Nikon NEF
Olympus ORF
Panasonic RAW
Pentax PEF
Gniazda kart pamięci 2 gniazda obsługujące 14 formatów kart pamięci CompactFlash CF Type I
MicroDrive MD
Secure Digital SD
SDHC
MultiMedia Card MMC
MemoryStick MS
MS MagicGate
MS Select
MS PRO
MS PRO MagicGate
xD, xD Type H/M
Prędkość kopiowania 66MB/s (maksymalna), 40MB/s (typowa)
Weryfikacja danych Sprzętowa bazująca na weryfikatorze sum kontrolnych CRC
Połączenie z komputerem USB 2.0 tryb Hi-Speed przez UDMA66
USB 1.1 (backwards compatible)
Prędkość transferu USB Max 480Mbps, typowa 32MB/s
Bateria 18650 Li-ion do wielokrotnego ładowania i samodzielnej wymiany
Napięcie baterii 3.7V, 2600mAh
Żywotność baterii Kopia 250GB na pojedynczym ładowaniu baterii
Zasilanie Zasilacz sieciowy (5V, 1000mA)
Ładowarka samochodowa (12V DC, 500mA)
Zasilanie przez USB (5V, 500mA)
Pojemność dysku 2.5"" SATA ATA-5, grubość 9.5mm
120/160/200/250/320/500GB i wyższe
(powyżej 128GB, tryb 48-bit LBA)
System plików Dysk twardy: FAT32
Karty pamięci: FAT16/32
Systemy operacyjne Windows 2000/XP/Vista
Mac OS 9.x, 10.x i wyższe
Linux
Temperatura użytkowania 5-40 °C
41-104 °F
Tempo zmiany temperatury <20 °C na godzinę
<36 °F na godzinę
Wilgotność względna 8% - 90% (non condensing)
Wysokość Praca: 3.000m (10.000 ft)
Bez pracy (przechowywanie): 12.000m (40.000 ft)
Załączone akcesoria Uniwersalny zasilacz sieciowy (100-240V)
Kabel USB
Miękki futerał ochronny
Śrubokręt
Śrubki
Instrukcja obsługi
Bateria 18650 lithium ion
12V ładowarka samochodowa
Opcjonalne akcesoria Adapter Sync USB OTG
Zewnętrzny pojemnik na baterie
Zewnętrzna ładowarka baterii 18650 Li-Ion
Osłona wyświetlacza LCD
Twardy futerał ochronny


źródło: SANHO


HyperDrive COLORSPACE UDMA

HyperDrive COLORSPACE UDMA



 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif