• foto-ptaki.pl
 • foto-ptaki.pl
 • foto-ptaki.pl
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Nikon D3X Email

Tekst i zdjęcia - Paweł Wietecha
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
Matryca lustrzanki D3X gwarantuje świetne oddanie barw i płynne przejścia tonalne.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/4000s, f/4, ISO 800
Już wkrótce po premierze lustrzanki D3 w 2007 roku rozpoczęły się spekulacje, kiedy Nikon pokaże model pełnoklatkowy o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości matrycy. Konkurencyjny Canon dysponował już bowiem wówczas aparatem 1Ds Mark III o rozdzielczości 21 megapikseli, skierowanym przede wszystkim do środowiska fotografów studyjnych. Było rzeczą pewną, że premiera nowego modelu jest tylko kwestią czasu, a pogląd ten jeszcze bardziej umocnił się z chwilą wypuszczenia przez Sony lustrzanki A900 o rekordowej wówczas rozdzielczości - 24 megapiksele. Podejrzewano, że nowy model Nikona będzie dysponować taką samą matrycą. Tak też się stało. Na początku bieżącego roku został wprowadzony do sprzedaży aparat D3X. Wyposażony został w matrycę wykonaną w technologii CMOS o rozdzielczości efektywnej 24,5 miliona pikseli i rozmiarach 24x35,9 mm. Z zewnątrz aparat prezentował się identycznie jak poprzedni model tego producenta - D3.
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
Doskonała jakość zdjęć jest również zasługą obiektywu Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/6400s, f/4, ISO 1250
Zastosowano identyczny magnezowy korpus, ten sam wyświetlacz i analogiczny rozkład przycisków sterujących. Również we wnętrzu kryły się podobne podzespoły - 51-no punktowy układ sterowania autofokusem, procesor graficzny Nikon Expeed, 1005-cio polowy układ pomiaru ekspozycji i akumulator zasilający. Jedyna różnica konstrukcyjna - to właśnie matryca. Od razu więc cisnęło się na usta pytanie, jaki wpływ na parametry i jakość obrazu będzie miało zastosowanie nowego przetwornika.
Zacznijmy od jakości generowanego obrazu. Zastosowanie matrycy o tak wysokiej rozdzielczości stwarzało obawę o poziom szumów, szczególnie w przypadku użycia dużych czułości. Okazało się jednak, że poziom szumów, owszem, jest wyższy niż w modelu D3 lecz pozostaje, aż do maksymalnego kalibrowanego poziomu - 1600 ISO, na akceptowalnie niskim poziomie. W pełni użytecznym w zastosowaniach profesjonalnych. Również przy wyższych, podbitych czułościach - 3200 i 6400 ISO poziom ten, jak na gęstość upakowania pikseli na matrycy, jest zaskakująco niski.
Porównajmy wyniki obu konstrukcji:


Nikon D3X, ISO 400

Nikon D3, ISO 400
Dudek, Nikon D3X, ISO 400, pow. 100%

Dudek, Nikon D3, ISO 400, pow. 100%

Nikon D3X, ISO 800
Nikon D3, ISO 800
Dudek, Nikon D3X, ISO 800, pow. 100%

Dudek, Nikon D3, ISO 800, pow. 100%

Nikon D3X, ISO 1600
Nikon D3, ISO 1600
Dudek, Nikon D3X, ISO 1600, pow. 100%

Dudek, Nikon D3, ISO 1600, pow. 100%

Nikon D3X, ISO 3200
Nikon D3, ISO 3200
Dudek, Nikon D3X, ISO 3200, pow. 100%

Jastrząb, Nikon D3, ISO 3200, pow. 100%

Nikon D3X, ISO 6400
Nikon D3, ISO 6400
Dudek, Nikon D3X, ISO 6400, pow. 100% Myszołów, Nikon D3, ISO 6400, pow. 100%

Cóż można jeszcze powiedzieć o obrazie generowanym przez matrycę lustrzanki D3X. Prezentuje doskonałą ostrość,
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
Dzięki zastosowaniu czułości 800 ISO, przy której jakość zdjęć pozostaje na bardzo wysokim poziomie, możliwa jest praca z bardzo krótkimi czasami ekspozycji.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/6400s, f/4, ISO 800
najwyższą moim zdaniem wśród modeli profesjonalnych obecnych na rynku. Charakteryzuje się wiernym odwzorowaniem kolorów, wysoką dynamiką i łagodnymi, bardzo przyjemnymi dla oka, przejściami tonalnymi. Nominalna czułość wynosi 100 ISO jednak programowo może być obniżona do 50 ISO. Jakość obrazu ulega jednak wówczas nieznacznemu pogorszeniu, co w fotografii ptaków jest praktycznie bez znaczenia bowiem z najniższymi dostępnymi czułościami pracujemy wyjątkowo rzadko. W zakresie 100-1600 ISO obraz prezentuje się doskonale.
Zastosowanie takiego samego czujnika ostrości jak w modelu D3 gwarantuje jednakowo szybką i precyzyjną pracę układu ustawiania ostrości. Słabą stroną pozostaje nadal, podobnie jak we wszystkich innych lustrzankach obecnie produkowanych, praca w kontrze - autofokus długo i często niezbyt dokładnie ustawia ostrość. Jednak w typowych warunkach oświetleniowych autofokus testowanego aparatu spisuje się wyśmienicie. To właśnie dzięki niemu m.in. wykonałem zdjęcie dudka zamieszczone na stronie wstępnej poprzedniego wydania serwisu foto-ptaki.pl


pow. 100%

zobacz powiększenie w galerii
pow. 100% Dudek - Upupa epops
Odwzorowanie szczegółów jest na najwyższym poziomie.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/2500s, f/4, ISO 400

Użycie matrycy o tak wysokiej rozdzielczości powoduje, że procesor obrazowy musi przetworzyć znacznie większą ilość danych niż w przypadku modelu poprzedniego.
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
Bardzo szybki i precyzyjny autofokus umożliwia fotografowanie szybko lecących ptaków, nawet przemieszczających się w bezpośredniej bliskości fotografującego.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/6400s, f/4, ISO 1250
Ma to oczywiście swój skutek - szybkość pracy w trybie seryjnym znacznie spadła. W testowanym modelu wynosi 5 kl/s, co jest wartością zdecydowanie niższą niż poziom uzyskiwany w lustrzance D3. Widzi i czuje się to wyraźnie w przypadku fotografowania scen dynamicznych. Na przykład, wykonując aparatem D3 zdjęcia lecącemu dudkowi w ciągu sekundy wykonujemy blisko dwukrotnie większą liczbę zdjęć, co przekłada się na możliwość uchwycenia ciekawszych, niepowtarzalnych ujęć. Nadlatujący szybko ptak nie pozostawia zbyt dużo czasu na wykonanie serii zdjęć i gdy po sesji z udziałem modelu D3 zamontujemy na statywie flagowy D3X spadek szybkości odczuwamy wyjątkowo boleśnie. Przyznam szczerze, że w trakcie kilkudniowych testów tego aparatu, w czasie gdy nastawiałem się na uchwycenie scen dynamicznych, gdy tylko wykonałem niezbędne do zilustrowania testu D3X zdjęcia, natychmiast przesiadałem się na
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
Niska szybkostrzelność nie zawsze pozwala na uchwycenie najbardziej efektownego momentu.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/6400s, f/4, ISO 1000
starszego lecz szybszego brata - D3. Jednak, jak mówi przysłowie, każdy kij ma dwa końce. Wolniejsza praca autofokusu we flagowym modelu Nikona służy precyzyjniejszemu ustawianiu ostrości w przerwie pomiędzy wykonywaniem kolejnych zdjęć w serii. W przypadku bowiem najszybszych reporterskich lustrzanek zdarza się, że używając trybu seryjnego o maksymalnej szybkostrzelności i mając ustawiony w menu priorytet szybkości nad ostrością, wykonamy nieostrą całą serię zdjęć nadlatującego ptaka. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy ostrość nie jest precyzyjnie ustawiona w chwili naciśnięcia migawki, a mamy do czynienia z szybko latającym ptakiem. Rozwiązaniem może być wówczas zmniejszenie szybkości wykonywania zdjęć seryjnych bądź... użycie wolniejszego aparatu, jakim jest D3X.
W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć o jeszcze jednej, poważnej wadzie testowanego modelu. Wspomniana wyżej szybkostrzelność 5 kl/s jest uzyskiwana wyłącznie w trybie 12- to bitowego przetwarzania. Chcąc uzyskać maksymalnie dobrą jakość zdjęć powinniśmy przejść na tryb 14-to bitowy. Jednak wówczas
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
Praca w kontrze stawia wyższe wymagania zarówno autofokusowi jak i umiejętnościom fotografa.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/2500s, f/4, ISO 500
szybkość spada do poziomu 2 kl/s, czyli zupełnie nieakceptowalnego w dynamicznej fotografii ptaków. Usprawiedliwienie dla takiego zachowania aparatu jest jedno - nie został on zaprojektowany na potrzeby reporterskie lecz dla fotografii studyjnej, gdzie parametr ten nie odgrywa żadnej roli. Dla nas, fotografów ptaków, pozostaje więc konieczność kompromisu - albo lepsza (co prawda tylko nieznacznie) jakość zdjęć albo pięknie rozpostarte skrzydła nadlatującego ptaka.

Wysoka rozdzielczość matrycy użytej w modelu D3X niesie za sobą również nowe możliwości, przydatne przede wszystkim fotografom zawodowym. Mam tu na myśli w pierwszej kolejności możliwość swobodnego kadrowania zdjęć w programie edycyjnym. Dzięki olbrzymiej rozdzielczości zdjęcia mogą być przycinane w dość szerokim zakresie bez uszczerbku w zakresie możliwości zastosowań wystawienniczo-publikacyjnych. Drugą zaletą jest zdolność do efektywnej pracy w trybie DX.
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
W bezpośrednim, nawet słabym oświetleniu autofokus pracuje bardzo dobrze.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/2000s, f/4, ISO 2000
Przypomnijmy - tryb ten oznacza pracę z wycinkiem matrycy o wielkości 23.6 x 15.8 mm stosowanej w niepełnoklatkowych lustrzankach tego producenta, charakteryzującej się mnożnikiem ogniskowej wynoszącym 1,5x. W modelu D3X taki wycinek matrycy posiada aż 10,5 miliona pikseli, daje więc szansę na wykonanie wysokiej jakości dużych powiększeń lub publikowania zdjęć w dużych formatach w wydawnictwach takich jak albumy, czasopisma czy kalendarze. Dodatkową zaletą użycia formatu DX w lustrzance D3X jest wzrost szybkości wykonywania zdjęć seryjnych do poziomu 7 kl/s, a również możliwość wykorzystywania posiadanych obiektywów typu DX. Wygoda użytkowania tych ostatnich polega na tym, że elektronika aparatu automatycznie wykrywa typ użytego obiektywu dokonując odpowiednich ustawień trybu fotografowania.


pow. 100%

zobacz powiększenie w galerii
pow. 100% Dudek - Upupa epops
Ogromna rozdzielczość stwarza możliwość swobodnego kadrowania.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR plus telekonwerter 1.4x, 1/2500s, f/5.6, ISO 800

Ach i jest jeszcze jedna różnica w stosunku do modelu D3 - drobna lecz bardzo przydatna. Flagowy model jest standardowo wyposażony w ładowarkę umożliwiającą jednoczesne ładowanie dwóch baterii. Jak jest to istotne wiedzą najlepiej ci fotografowie, którzy wieczorem wracają do domu po całodziennej pracy w terenie aby ponownie wczesnym świtem wyruszyć na kolejną
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
Korpus D3X i obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR bardzo dobrze współpracują z konwerterem Nikkor 1,4x.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR plus telekonwerter 1.4x, 1/2500s, f/5.6, ISO 1000
sesję zdjęciową. Rozładowane baterie zostawia się w ładowarce na noc, a rano obie są w pełni naładowane. W przypadku ładowarki pojedynczej istnieje konieczność pobudki w środku nocy w celu zmiany ładowanego akumulatora.

W zakresie budowy i obsługi aparatu nie pozostaje mi nic innego jak odesłać szanownych czytelników do przeprowadzonego wcześniej przeze mnie testu lustrzanki D3. Omawiany bowiem obecnie model posiada wszystkie wielkie zalety swojego młodszego brata, ale również odziedziczył po nim, nieliczne na szczęście, wady. Jest jeszcze jedna wada, o której trzeba wspomnieć. To cena. Obecnie, we wrześniu 2009 r, wynosi ok. 25 tys. złotych. To bardzo duże pieniądze, prawie dwukrotnie większe od ceny modelu D3. Jednak istnieje grupa fotografów, dla których aparat ten stanowi podstawowe narzędzie pracy o wielkich możliwościach. Dla nich cena jest sprawą drugorzędną...

Spróbujmy na zakończenie odpowiedzieć na pytanie, czy, pomijając cenę, model D3X jest dobrą propozycją dla fotografa ptaków. Sądzę,
zobacz powiększenie w galerii
Dudek - Upupa epops
Nawet w bardzo kiepskich warunkach świetlnych autofokus spisuje się bez zarzutu.
Korpus Nikon D3X, obiektyw Nikkor AF-S 600mm f/4G ED VR, 1/250s, f/4, ISO 1250
że w przypadku gdyby aparat ten miał być jedynie, bądź głównie, wykorzystywany w fotografii ptaków, to lepszym wyborem jest D3 - lustrzanka reporterska wprost przeznaczona do szybkiej fotografii, a jednocześnie zapewniająca bardzo wysoką jakość zdjęć. Jeżeli jednak aparat ten byłby używany głównie w tych dziedzinach fotografii, w których szybki tryb seryjny jest bez znaczenia, np. w fotografii pejzażowej czy studyjnej, a w fotografii ptaków byłby wykorzystywany tylko częściowo - to warto zastanowić się nad jego zakupem. Doskonała jakość zdjęć, również w wyższych czułościach, bardzo szybki i precyzyjny autofokus, ponad 10-cio milionowa rozdzielczość w trybie DX i szybkostrzelność wynosząca wówczas 7 kl/s, to bardzo dobre, przydatne w fotografii ptaków parametry. Jeżeli jeszcze dodatkowo wzbogacimy nasz arsenał fotograficzny o wyższej klasy korpus niepełnoklatkowy z mnożnikiem ogniskowej, np. o najnowszą lustrzankę Nikon D300S, to dysponować wówczas będziemy łącznie zestawem, którym można się podjąć najtrudniejszych tematów w ptasiej fotografii. Tylko ta cena...

Podsumujmy zalety i wady lustrzanki D3X.

Zalety:
 • bardzo wysoka jakość zdjęć, również w wysokich czułościach,
 • duży zakres użytecznych czułości,
 • Nikon D3X
 • najwyższa obecnie wśród lustrzanek małoobrazkowych rozdzielczość matrycy,
 • wysoka rozdzielczość w trybie DX,
 • 14-to bitowa głębia, wyśmienita dynamika,
 • duża szybkość wykonywania zdjęć seryjnych w trybie DX,
 • bardzo szybki i precyzyjny autofokus, również w słabym świetle,
 • 15 punktów krzyżowych AF, współpracujących z obiektywami o otworze względnym co najmniej f/5.6,
 • dobry rozkład punktów ostrzenia w kadrze,
 • precyzyjny pomiar ekspozycji,
 • bardzo solidna budowa i uszczelnienie korpusu,
 • wysoka trwałość migawki obliczona na 300 tysięcy cykli,
 • duży, bardzo jasny wizjer obejmujący 100% kadru,
 • świetna ergonomia obsługi,
 • wprowadzenie trybu preselekcji łącznej,
 • wyświetlanie informacji w wizjerze o wszystkich najważniejszych trybach pracy i parametrach,
 • doskonała jakość monitora LCD,
 • możliwość wyświetlania wszystkich bieżących parametrów i trybów na głównym monitorze LCD,
 • możliwość dokonywania korekty ustawień autofokusu dla 20 obiektywów,
 • niezauważalne opóźnienie migawki,
 • krótki czas zaciemnienia wizjera,
 • bardzo duże ułatwienia w zakresie obsługi bezwzrokowej,
 • przycisk blokady czasu migawki/przysłony,
 • bardzo szybki zapis na karcie pamięci,
 • duża pojemność bufora pamięci (seria długości 4s w trybie FX),
 • bardzo rozbudowana możliwość personalizacji ustawień,
 • wprowadzenie funkcji poziomicy elektronicznej,
 • kompatybilność z obiektywami typu DX,
 • podwójne gniazdo kart pamięci CF,
 • lekka i bardzo pojemna bateria litowa,
 • rozbudowany system informacji o stanie naładowania i żywotności akumulatora,
 • podwójna ładowarka baterii,
 • czytelna i dokładna instrukcja obsługi,
Wady:
 • niezadowalająca szybkość wykonywania zdjęć seryjnych w trybie FX,
 • bardzo słaba szybkość wykonywania zdjęć seryjnych w przypadku użycia przetwarzania 14-to bitowego,
 • słaba praca AF w kontrze,
 • brak mechanizmu usuwania kurzu z matrycy,
 • brak możliwości korzystania z autofokusu przy otworze względnym f/8,
 • utrudnione operowanie przełącznikiem trybu pomiaru światła i przełącznikiem wyboru pola AF,
 • zbyt głośna praca,
 • kiepska ergonomia obsługi funkcji Live View,
 • bardzo wysoka cena

Dziękuję Grzegorzowi Sawko za pomoc w przeprowadzeniu testu.
Aparat został użyczony do testu przez firmę Nikon Polska.

tekst i zdjęcia - Paweł Wietecha
wrzesień 2009

Więcej zdjęć wykonanych w trakcie testu obejrzeć można tutaj.
sprawdź występowanie tego modelu na stronach serwisu foto-ptaki.pl
źródło: Nikon

Rozdzielczosć maksymalna 6048 x 4032
Stosunek boków 3:2 (format FX i DX)
Efektywna liczba pikseli 24.5 megapikseli
Całkowita liczba pikseli 25.72 megapikseli
Rozmiar matrycy światłoczułej 35.9 x 24 mm
Typ matrycy światłoczułej CMOS
Typ filtra kolorów Podstawowy filtr kolorów RGB
Ekwiwalenty czułości ISO ISO 100 - 1600 z możliwością rozszerzenia o ISO 50, 3200, 6400
Typ ustawienia ostrości System detekcji fazowej TTL przy użyciu modułu Nikon Multi-CAM 3500FX
System / punkty AF Pojedynczy punkt, dynamiczne pole, automatyczne ustawienie AF / 51 punktów
Zakres działania AF od 0 to 20 EV (przy czułości ISO 100 i w temperaturze 20°C) - dla pomiaru matrycowego
Ustawienia balansu bieli Automatyczny (balans bieli TTL mierzony 1005-pikselowym czujnikiem RGB),11 trybów z możliwością regulacji, ustawienie temperatury barwowej
Minimalny czas otwarcia migawki 1/8000 s
Maksymalny czas otwarcia migawki 30 s + Bulb
Wbudowana lampa błyskowa Nie
Rodzaj lampy błyskowej Nie dotyczy
Kompensacja ekspozycji Zakres +/- 5 EV z krokiem co 1/3EV ,1/2 EV lub 1EV
Metody pomiaru światła Trzy tryby pomiaru ekspozycji przez obiektyw (TTL)
Zdjęcia seryjne w wolnym tempie (CL): 1-5 kl./s, w szybkim tempie (CH): 5 kl./s, 6-7 kl./s w trybie DX
Zdalne sterowanie Wireless Transmitter WT-4/4A
Samowyzwalacz Sterowany elektronicznie, opóźnienie 2, 5, 10 i 20 s
Typ karty pamięci 2xCompact Flash UDMA
Nieskompresowany format plików RAW (12 i 14 bit), TIFF
Skompresowany format plików JPEG (EXIF 2.21), RAW
Celownik Optyczny z pryzmatem pentagonalnym
Ekran 3" TFT
Rozdzielczosć ekranu około 922.000 pikseli
Wyjście Video HDMI (wersja 1.3a, złącze typu C)
USB USB 2.0 (Hi-Speed) (złącze Mini-B)
Baterie Litowa EN-EL4a/EL4
Zasilacze i ładowarki szybka ładowarka MH-22/MH-21
Waga (bez akcesoriów) Około 1220 g
Wymiary 160 x 157 x 88 mm
sprawdź występowanie tego modelu na stronach serwisu foto-ptaki.pl
źródło: Nikon

Nikon D3X

Nikon D3X

Nikon D3X

Nikon D3X
sprawdź występowanie tego modelu na stronach serwisu foto-ptaki.pl
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif