• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Konkursy arrow Konkurs Fotografujemy ptaki - edycja XII (XII 2009)
 
Konkurs Fotografujemy ptaki - edycja XII (XII 2009) Email

Zdjęcia recenzuje Tomasz Kłosowski
zdjęcia recenzuje Tomasz Kłosowski
Biegus zmienny
Biegus zmienny - Calidris alpina.
© Krzysztof Stępień


Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw Canon EF 300mm f/4 L (non-IS), 1/2000s, f/4, ISO 160
Autor tych zdjęć zaprowadził nas nad wodę, ale to nie znaczy, że my będziemy lać wodę. Do konkretów. Pierwsze zdjęcie jest, w moim przekonaniu, zarazem najlepsze. Dobrze widać główny motyw i jego cechy rozpoznawcze - a to zawsze jest godne uwagi na zdjęciach ptaków, choćby najbardziej artystycznych! Interesująco wypada dziób, wyraźnie wskazujący, że ptak żeruje, a nawet podpowiadający, jak to robi. Z mowy ciała biegusa możemy wnioskować, że jest tym mocno zajęty, a nawet przejęty. Kompozycyjnie obraz czysty. Zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej, gdyby postać pierzastego bohatera znalazła się nieco wyżej nad dolnym brzegiem kadru, ale być może autor już tego obszaru nie objął, co często ma miejsce, gdy skupiamy się na punktach ogniskowania. Zdjęcie na oko robi wrażenie bardzo statycznego, ale każdy, kto ma choć trochę praktyki w fotografowaniu ptaków wie, jak bardzo ruchliwa, wręcz rozedrgana bywa postać żerującego biegusa czy brodźca. Korzystne jest zestawienie kolorystyczne lekko żółtawej postaci ptasiej z chłodną, szarobłękitną wodą. W sumie - dziełko zgrabne i w treści czytelne.


Bielik
Bielik - Haliaeetus albicilla.
© Krzysztof Stępień


Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw Canon EF 300mm f/4 L (non-IS), 1/800s, f/4.5, ISO 320
To ostatnie trudno byłoby powiedzieć o następnym zdjęciu. Owszem, jest kompozycyjnie czyste i poprawne, nadto nieźle oddaje emocje ptaków. Czujemy ich wspólne napięcie, związane zapewne z oczekiwaniem na dostęp do przynęty, możliwe, że rybnej, na co wskazuje obecność w tym tercecie czapli siwej. Ale tego domyślać się - tylko domyślać! - możemy my, fotografujący od lat ptaki. Trudniej będzie o to widzom postronnym. Tytuł brzmi "Bielik", ale widzimy trzy ptaki, blisko siebie i zajęte tym samym. Co prawda ostrość ustawiona tylko na bielika i jego wysunięcie do przodu wskazują, że to on gra tu pierwsze skrzypce, ale mimo woli pytamy: co tu ma do rzeczy reszta towarzystwa?


Czaple białe
Czaple białe - Egretta alba.
© Krzysztof Stępień


Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw Canon EF 300mm f/4 L (non-IS), 1/640s, f/5.6, ISO 320Największą zaletą trzeciego zdjęcia zdaje się być ładne, plastyczne światło. Pozostająca w powietrzu czapla niefortunnie ułożyła w chwili jej fotografowania prawe skrzydło, które ma na zdjęciu postać przypadkowej, nieostrej smugi. Typowy pech fotografa, ale całość obrazka nastrojowa i przyjazna oku.


Rycyk
Rycyk - Limosa limosa.
© Krzysztof Stępień


Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw Canon EF 300mm f/4 L (non-IS), 1/1000s, f/5.6, ISO 250

Dwa pozostałe zdjęcia są podobnego typu, zresztą oba chyba zostały wykonane na zarośniętej powierzchni tego samego zbiornika wodnego czy zalewu. Oba te obrazy, bardzo podobne - to już klasyka ptasiej fotografii. Zwisająca z końca dzioba rycyka kropla dodaje uroku tej, z natury filuternej, bocianowatej postaci pyszniącego się tu przed nami, coraz rzadszego siewkusa. Mankamentem, w dużej mierze niezależnym od woli autora, jest zestawienie kolorystyczne: brunatne ptaki na zielonym tle. To niezwykle ograny zestaw, uporczywie dominujący na większości zdjęć ptaków.
Łęczak
Łęczak - Tringa glareola.
© Krzysztof Stępień


Korpus Canon EOS 1D Mark II N, obiektyw Canon EF 300mm f/4 L (non-IS), 1/800s, f/5.6, ISO 250
Wspominam o tym, bo był moją zmorą przy komponowaniu albumów, zwłaszcza układanych wedle kolejnych pór roku. Późną wiosną i latem ptaki były wciąż otoczone skądinąd nam miłą, ale nachalną i monotonną zielenią. Całe rozdziały tonęły w tej zieleni. Jedyny na to sposób w ciepłej, zielonej porze roku - to szukanie nietypowego tła - np. utkanego z niebieskich kwiatów - i oryginalnego, najlepiej porannego lub wieczornego światła słonecznego.
Wszystkie pokazane tu fotki jeszcze dwadzieścia lat temu uznałbym za rewelację i szczerze ich autorowi zazdrościł. Ale świat się zmienił, zdjęć tego rodzaju lawinowo przybyło, a to nieco podbiło poprzeczkę. Więc dodam już tylko tyle, że są to przyzwoite, na dobrym technicznym i kompozycyjnym poziomie utrzymane zdjęcia ptaków.

Fotografujemy ptaki
Nagrodą w tej edycji konkursu była książka Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Fotografujemy ptaki" z dedykacją autorów.


Krzysztof Stępień

Krzysztof Stępień
fot. z archiwum autora.
Mam 22 lata ukończyłem studia na Uniwersytecie Szczecińskim na wydziale Nauk Przyrodniczych i z przyrodą związałem swoje życie prywatne. Mieszkam w Pyrzycach w woj. zachodniopomorskim i w tym także woj. staram się uchwycić piękno rodzimej awifauny. Od kilku lat staram się przedstawić walory Polskiej przyrody fotografując dzikie ptaki w ich naturalnym środowisku. Każdą wolną chwilę spędzam w terenie a trudne warunki terenowe sprawiają, że nabieram dystansu do otaczającej mnie przyrody oraz poszanowania dla ptaków i środowiska w jakim zamieszkują. Dzięki wyrozumiałości rodziny mam możliwość poświęcenia praktycznie nieograniczonej ilości czasu w terenie na niezbędne przygotowania zmierzające do osiągnięcia zamierzonego efektu fotograficznego. Obcowanie z przyrodą wiąże się z setkami godzin spędzonych w ternie często kosztem życia rodzinnego i zawodowego. Ponieważ fotografia ptaków jest dosyć trudnym zajęciem to staram się podpatrywać i uczyć od bardziej doświadczonych fotografów. Od 3 lat biorę udział w organizowaniu różnego rodzaju plenerów oraz wyjazdów fotograficznych gdzie w wspólnym gronie mamy możliwość porozmawiania na temat fotografii oraz przetestowania różnego rodzaju sprzętu fotograficznego i sprzętu wspomagającego fotografa w terenie. Fotografia ptaków to dla mnie nie tylko zamykanie ich w szczelnym kadrze aparatu lecz szereg przygotowań trudu i zmagań aby osiągnąć fotograficzny sukces. Uważam, że dobry fotograf przyrody powinien żyć w zgodzie z przyrodą oraz powinien potrafić zapewnić sobie dobre warunki do pracy posługując się dostateczną wiedzą na temat fotografowanych modeli oraz miejsc ich występowania. Bardzo ważny w fotografii jest dla mnie aspekt etyczny wykonywania zdjęć tak żeby przyroda na tym nie ucierpiała i cieszyła przyszłe pokolenia w tak szybko rozwijającym się pędzie technologicznym. Fotografia ukazująca dziką przyrodę zawiera, także czynnik ekologiczno-edukacyjny, w prosty sposób przedstawia widzowi piękno otaczającej go przyrody.

 

Konkursy:
Informacje o konkursach

Fotografujemy ptaki:
Regulamin konkursu

Laureaci:

- edycja XVIII (XII 2011) - Karolina Myroniuk
Karolina Myroniuk
- edycja XVII (X 2011) - Jacek Drozda
drozda_jacek_211_bw_30
- edycja XVI (IV 2011) - Miłosz Kowalewski
Miłosz Kowalewski
- edycja XV (XII 2010) - Tomasz Skorupka
- edycja XIV (X 2010) - Marcin Łukawski
- edycja XIII (II 2010) - Mariusz Pomaski
- edycja XII (XII 2009) - Krzysztof Stępień
- edycja XI (X 2009) - Marcin Nawrocki
- edycja X (VI 2009) - Mariusz Pawelec
- edycja IX (IV 2009) - Grzegorz Sawko
- edycja VIII (II 2009) - Leszek Lubicki
- edycja VII (XII 2008) - Michał Piekarski
- edycja VI (X 2008) - Piotr Mączyński
- edycja V (VIII 2008) - Bogusław Kotlarz
- edycja IV (VI 2008) - Mariusz Pawelec
- edycja III (III 2008) - Maciej Rębiś
- edycja II (II 2008) - Waldemar Krasowski
- edycja I (XII 2007) - Paweł WacławikJak fotografować...
Regulamin konkursu

Laureaci:
- edycja XII (XII 2011) - Hubert Gajda
- edycja XI (IV 2011) - Zbigniew Maćko
- edycja X (XII 2010) - Zbigniew Maćko
- edycja VIII (VI 2010) - Zbigniew Maćko
- edycja VII (IX 2009) - Zbigniew Maćko
Jak fotografować wilgi

- edycja IX (X 2010) - Maciej Szymański
Jak fotografować jerzyki

- edycja VI (VI 2009) - Grzegorz Sawko
Jak fotografować dudki

- edycja V (IV 2009) - Piotr Dombrowski
- edycja IV (II 2009) - Zbigniew Maćko
- edycja III (XII 2008) - Bogusław Kotlarz
- edycja II (VIII 2008) - Waldemar Krasowski
- edycja I (VI 2008) - Kazimierz PańszczykFotorewiry

Laureaci:
- edycja II (XII 2011) - Karolina Myroniuk
- edycja I (XII 2010) - Ryszard JasińskiNagrody dla aktywnych użytkowników:
Album Wojciecha Misiukiewicza "Czapla. Siwa eminencja." - Tomasz Rusinek.
Książka Tadeusza Kłosowskiego "Co w dziczy kwiczy" - Edyta Kotik.
Książka Jana Walencika "Smak białowieskiego miodu" - Michał Kasprowicz.
Przewodnik "Ptasie ostoje": Aleksander Wiluś, Norbert Siegmund, Arkadiusz Makowski.
Książka Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Fotografujemy ptaki" - Jacek Adamczak, Andrzej Pietruszczak, Przemek Skwiercz, Karol Woźniakowski.
Album Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Biebrza. Sześć pór roku" - Olgierd Nowakowski, Piotr Dziełakowski, Katarzyna Gubrynowicz.
Album fotograficzny "Nasze Ptaki" wyd. Zagroda) - Robert Cichocki, Jolanta Lipska, Andrzej Cyganowski, Piotr Dombrowski, Krystian Jainta.
Poziomica fotograficzna Hama - Leszek Lubicki.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif