• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (marzec 2010)
 
Email

Ciągną nad Polską niezliczone klucze żurawi. Co raz to słychać krukania przelatujących ptaków. Powracają z odległych zimowisk do swoich terytoriów lęgowych. A już tu i ówdzie ciszę poranka przerywa donośny klangor witających dzień ptaków. Żurawie, dobrane już w pary, przystępują do corocznych obrzędów godowych. To niezwykły spektakl, który z pewnością warto uwiecznić na zdjęciach. Wielu czytelników serwisu podejmuje próby fotografowania takich scen, o czym świadczą nadsyłane do mnie zdjęcia i relacje ze spotkań z tymi ptakami. Dziś prezentuję Państwu artykuł na ten temat autorstwa wybitnego znawcy tego gatunku Tomasza Kłosowskiego, który opisuje i pokazuje wiosenne obrzędy żurawi… w zimowej scenerii.

Marzec to również miesiąc kiedy możemy usłyszeć i zobaczyć cietrzewie. Ich wiosenne toki są nie mniej widowiskowe. Jednak w przeciwieństwie do żurawi ich populacja gwałtownie spada. W tym wydaniu serwisu kontynuuję cykl artykułów poświęconych temu gatunkowi. Poprzednie teksty tej serii spotkały się z żywym oddźwiękiem ze strony czytelników serwisu foto-ptaki.pl. Tym razem Kazimierz Pańszczyk podejmuje temat niezbędnych działań, które powinny być podjęte dla skutecznej ochrony tego ginącego na naszych oczach gatunku. Ten sam autor prezentuje również kolejny artykuł cyklu Z albumu pechowca, pod intrygującym tytułem: Przeklęta babia złośnica.

Kolejną propozycją, którą mam przyjemność dziś Państwu zaprezentować są nowe artykuły serii Fotoopowieści. To jedna z Państwa ulubionych pozycji, o którą często prosicie w swoich listach. Oprócz wspomnianego wyżej tekstu Tomasza Kłosowskiego prezentuję jeszcze 5 innych prac. Przedstawiam więc nowe teksty dobrze już znanych Państwu autorów licznych artykułów w prasie przyrodniczej - Ludwika Krzeczkowskiego i Włodzimierza Stachonia. Pierwszy pisze o swych spotkaniach z podhalańskimi hajstrami, drugi - o spotkaniach z sowami. Maciej Kowalik, który debiutował swoim opowiadaniem w poprzednim wydaniu serwisu, tym razem opisuje swój pierwszy raz… Przyznam szczerze, że na artykuł opisujący pierwszą w życiu sesję fotograficzną z ptakami czekałem od dawna. Maciej Kowalik jako pierwszy zdecydował się opisać swoje wrażenia, a co najważniejsze pokazać zdjęcia, które wówczas powstały. Brawo za odwagę. Mamy też kolejnego debiutanta w gronie autorów fotoopowieści, stałego czytelnika serwisu - Grzegorza Wróblewskiego. Mam nadzieję, że jego udany debiut, poświęcony pokląskwom, zachęci również innych czytelników do spisania swoich fotograficznych przygód. A na koniec jeszcze jedna opowieść, tym razem pisana nie słowami lecz rysunkami. Agata Janik od kilku lat rysuje ptaki, a za modele służą jej… zdjęcia ptaków różnych autorów. A jak świetne są to rysunki możecie się Państwo dowiedzieć zaglądając do materiału przygotowanego przez autorkę.

Następnym artykułem, do którego lektury nie muszę specjalnie zachęcać, wynika to bowiem z otrzymywanych od Państwa listów, jest tekst napisany przez Antoniego Marczewskiego, tym razem poświęcony nurom. Autor, stały współpracownik serwisu foto-ptaki.pl, prezentuje nam te może mniej znane lecz niezwykle piękne ptaki, które przy odrobinie szczęścia można obserwować również w Polsce. Miło mi również zapowiedzieć, że w następnym wydaniu serwisu zaprezentuję Państwu duży materiał poświęcony nowej, niezwykle ciekawej książce, przewodnikowi Ptasie ostoje, którego współautorem jest właśnie Antoni Marczewski.

Kolejnym gościem, na którego zawsze z zainteresowaniem oczekują czytelnicy serwisu jest Grzegorz Leśniewski. Dziś prezentuję Państwu wywiad z tym wybitnym fotografem, pod przewrotnym tytułem - Tak naprawdę, nie lubię fotografować.

Za to lubi fotografować i to ze świetnym skutkiem - Mariusz Pomaski, znany już czytelnikom serwisu z zamieszczanych wcześniej zdjęć. To, moim zdaniem, jeden z najlepszych twórców spośród młodego pokolenia fotografów ptaków w Polsce. Zdecydował się wziąć udział w naszym konkursie Fotografujemy ptaki i jego praca zwyciężyła w obecnej edycji. Zwycięskie zdjęcia zrecenzował dla Państwa Tomasz Kłosowski. A nagrodę dla aktywnych czytelników serwisu wylosował tym razem Jacek Adamczak. Zwycięzcom serdecznie gratuluję.

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej edycji naszych konkursów. Na wygranych czekają wartościowe nagrody.

A na zakończenie polecam wszystkim zainteresowanym nowościami technicznymi test najnowszej lustrzanki Nikona - D3S, który przeprowadziłem w terenie specjalnie z myślą o czytelnikach serwisu. Jeżeli chcecie wiedzieć Państwo, który aparat wyznacza obecnie pułapy jakości, szybkości i ergonomii, to ten tekst jest pozycją obowiązkową.

Zapraszam gorąco do lektury i życzę wszystkim czytelnikom i współpracownikom portalu foto-ptaki.pl radosnych Świąt Wielkanocnych,

Paweł Wietecha
marzec 2010


« Grudzień 2009Czerwiec 2010 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif