• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Wydawnictwa arrow "Ptasie ostoje" od kuchni
 

Sonda

Sprzętu jakiej marki używasz najczęściej?


 

Czy fotografujesz ptaki?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

"Ptasie ostoje" od kuchni Email
Autor: Antoni Marczewski   
„Ptasie ostoje”
Każda historia od czegoś się zaczyna - w przypadku mojej przygody z książką „Ptasie ostoje. Przewodnik” kamyczkiem, który poruszył lawinę dalszych zdarzeń, był telefon od znajomego.
"Ptasie ostoje. Przewodnik"
„Ptasie ostoje. Przewodnik”
Proponował mi współpracę przy tworzeniu przewodnika po najciekawszych miejscach dla obserwatorów ptaków w Polsce. Ponieważ chwilowo miałem sporo wolnego czasu (propozycja padła akurat w roku stanowiącym przerwę między studiami licencjackimi i magisterskimi), zgodziłem się bez dłuższego namysłu.

Sytuacja nieco się skomplikowała, gdy znajomy, z różnych życiowych przyczyn, musiał się z projektu wycofać i pozostałem sam na placu boju. Nie bardzo mi się to uśmiechało, ale w odpowiednim momencie los postawił mi na drodze Michała Maniakowskiego, który zaoferował swoją pomoc w realizacji niełatwego zadania. Pomoc przyjąłem z wdzięcznością i w tym składzie pracowaliśmy dalej.

Zanim doszło do przygotowania przewodnika, stworzyliśmy album zawierający opisy około 30 wybranych obszarów. Zawierał on, jak na album przystało, dużą ilość zdjęć pochodzących od wielu autorów, natomiast warstwa tekstowa nie wymagała na szczęście opracowywania pracochłonnego zestawu informacji praktycznych dotyczących głównie dojazdu i noclegów. Jednak i bez tego spora część ubiegłorocznych wakacji upłynęła mi na wpatrywaniu się w biały ekran laptopa i szukania na nim twórczej weny.

Album ukazał się jesienią 2009, co pozwoliło zamknąć ten etap i ruszyć do galopu z kolejnym, dotyczącym już przewodnika. Szybko zdałem sobie sprawę (choć uczciwiej byłoby powiedzieć, że po raz kolejny życie mi ten fakt uświadomiło), że nie jestem stworzony do pracy długoterminowej oraz
Antoni Marczewski
Antoni Marczewski fot. z archiwum autora
że jedno z praw Murphy’ego (współczynnik obliczany jako stopień zaawansowania pracy pomnożony przez czas pozostały do ostatecznego terminu jej wykonania jest zawsze wartością stałą) ma pełne pokrycie w rzeczywistości. Największym wyzwaniem okazało się napisanie wstępu, który w swoim ostatecznym kształcie mógłby pewnie ukazać się jako oddzielna książeczka dla osób zaczynających swoją przygodę z ptakami. Okazało się, że usystematyzowanie swojej wiedzy i przelanie jej w zrozumiały sposób na papier wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie, gdy wiedza ta jest w formie szczątkowej, jak miało to miejsce w przypadku rozdziałów poświęconych fotografowaniu ptaków. W tym miejscu jeszcze raz chciałbym podziękować za pomoc dwóm osobom – Pawłowi Wacławikowi i Darkowi Adamkiewiczowi – za ich nieocenioną pomoc, bez której na tym etapie na pewno sromotnie bym poległ.

Być może poległbym wcześniej, gdyby nie kontakt z szerokim gronem obserwatorów aktywnie działających na obszarze poszczególnych ostoi.
Michał Maniakowski
Michał Maniakowski fot. z archiwum autora
Stanowili oni bezcenne źródło wiedzy, a rozmowy i wymieniane z nimi maile utwierdziły mnie w przekonaniu, że gdy się kiedyś w końcu zmotoryzuję, to ruszę w Polskę zobaczyć te wszystkie przyrodnicze wspaniałości, z którymi oni mają możliwość obcować niemal codziennie.

Będąc przy podziękowaniach nie sposób nie wspomnieć o Marku Szokalskim – naszym redaktorze prowadzącym, który dostał ode mnie chyba z kilkanaście maili z informacją o kolejnych opóźnieniach z pisaniem wstępu. Mimo to, choć miałby do tego pełne prawo, nie zagroził mi pozbawieniem części kończyn w razie dalszej zwłoki, lecz był zawsze pełen anielskiej wręcz cierpliwości, o jaką w dzisiejszych, pełnych pośpiechu czasach, coraz trudniej.

Mam nadzieję, że kontakt z efektem naszej wspólnej pracy, jakim jest książka „Ptasie ostoje. Przewodnik”, stanie się dla wszystkich Czytelników inspiracją do sięgnięcia po mapę, spakowania plecaka i ruszenia na spotkanie z bogactwem ptaków zamieszkujących nasz piękny kraj.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif