• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (czerwiec 2010)
 
Email
Zdjęcie pary czajek, które widnieje obok, nie zostało zamieszczone bez powodu. W tym wydaniu serwisu foto-ptaki.pl prezentuję bowiem Państwu dwa artykuły poświęcone tym ptakom. Pierwszy, autorstwa Antoniego Marczewskiego, zilustrowany jest zdjęciami tak świetnych fotografów jak bracia Piotr i Paweł Chara, Lesław Kostkiewicz, Michał Jonczyk i Grzegorz Sawko. Z kolei w drugim artykule możemy obejrzeć zdjęcia klasyków ptasiej fotografii - braci Kłosowskich, a tekst przygotował starszy z nich - Tomasz. Autorzy obu wspomnianych artykułów prezentują swoje prace jeszcze w innych materiałach tego wydania serwisu. Antoni Marczewski jest współautorem książki Ptasie ostoje, którą anonsowałem już poprzednio. Drugim autorem jest Michał Maniakowski. Obaj opracowali doskonały przewodnik terenowy niezwykle przydatny zarówno dla obserwatorów jak i fotografów ptaków. Historię powstania tej publikacji opisał w prezentowanym Państwu artykule Antoni Marczewski, a recenzję, specjalnie dla portalu foto-ptaki.pl, przygotował wybitny polski ornitolog Tomasz Cofta. Pozycja ta
powinna szczególnie zainteresować czytelników serwisu - w swoich listach prosicie Państwo bardzo często o opisy miejsc atrakcyjnych z punktu widzenia fotografii ptaków. Aby więc wyjść naprzeciw Państwa życzeniom zamieszczam w obecnym wydaniu aż cztery artykuły poświęcone opisowi takich miejsc. Pierwszy z nich pochodzi ze wspomnianego wyżej przewodnika Ptasie ostoje i dotyczy Doliny Górnej Wisły. W drugim, Tomasz Kłosowski opisuje kultowe miejsce dla każdego fotografa ptaków - Zajki w Dolinie Biebrzy. Kolejny artykuł, autorstwa Łukasza Talagi, poświęcony jest polom irygacyjnym we Wrocławiu. I wreszcie we czwartym tekście, który przygotowała Joanna Szostak, możemy zapoznać się z urokami Ponidzia i stawami w Górkach. Wszystkie artykuły ilustrowane są licznymi zdjęciami i mapami. Aby zachęcić czytelników serwisu do samodzielnego zaprezentowania innych ciekawych miejsc postanowiłem ogłosić kolejny cykliczny konkurs pod tytułem Fotorewiry, w ramach którego można będzie nadsyłać prace poświęcone prezentacji szczególnie interesujących dla fotografów ptaków lokalizacji. W pierwszej edycji konkursu nagrodą dla zwycięzcy będzie monitor Eizo S1910 oraz poradnik Ptasie ostoje, a termin zgłoszeń upływa w dniu 31 lipca 2010 r. Gorąco namawiam do wzięcia udziału w nowym konkursie. A gdy już mówimy o nagrodach od razu chciałbym przedstawić zwycięzcę konkursu Jak fotografować… Został nim, już po raz trzeci, Zbigniew Maćko, który w szczegółach opisał co należy uczynić, aby przywabić i efektownie sfotografować kruki. Podziwiać należy olbrzymie doświadczenie terenowe autora, jego wiedzę o zwyczajach i zachowaniach ptaków oraz szczególny spryt w wynajdowaniu sposobów pozwalających na powtarzalne wykonywanie zdjęć poszczególnym gatunkom. Serdecznie gratulujemy! Od Zbigniewa Maćko otrzymaliśmy jeszcze jeden prezent, artykuł o tematyce szczególnie pożądanej przez fotografujących ptaki - jak należy budować w terenie stacjonarną czatownię. O omówienie tej problematyki prosiło mnie już od długiego czasu bardzo wielu czytelników. Nasz laureat dał się namówić i przygotował w krótkim czasie świetny tekst opatrzony zdjęciami szczegółowo obrazującymi poszczególne etapy budowy ukrycia. Dziękujemy i prosimy o następne artykuły.

Obecne wydanie serwisu przynosi kolejną dawkę fotoopowieści. Obok wymienionego już wcześniej opowiadania Tomasza Kłosowskiego o czajkach prezentuję Państwu dwa kolejne - Ludwika Krzeczkowskiego, zatytułowane Świt oraz Grzegorza Wróblewskiego o grubodziobie. Z kolei Kazimierz Pańszczyk przedstawia kolejną opowieść z albumu pechowca pod intrygującym tytułem - Toksyną w palucha. Tym razem bohaterem artykułu jest… wspomniany wcześniej Ludwik Krzeczkowski. Co się przydarzyło na wspólnej wyprawie obu autorów możecie Państwo dowiedzieć się czytając ten tekst.

Kolejną, zupełnie inną w klimacie propozycją jest materiał… poetycki. Stanisław Kubajek jest autorem tomiku krótkich fraszek, epigramów, poświęconych światowi zwierzęcemu. Szczególne miejsce w tym zbiorze, zatytułowanym Istotki nieogolone, zajmują ptaki. Kilkadziesiąt wierszyków, które opatrzyłem zdjęciami bohaterów, czyta się jednym tchem. A więcej o samej książce możecie Państwo dowiedzieć się w dziale Zapowiedzi.

Kolejny artykuł poświęcony jest najbardziej znanej na świecie parze bocianów - Przygody i Dziedzica z Przygodzic. Niezwykle interesującemu projektowi umieszczenia kamery obok gniazda ptaków przewodzi Paweł T. Dolata. Dzięki niemu od czterech lat wszyscy z ogromnym zainteresowaniem podglądamy życie przygodzickiej pary ciesząc się wspólnie z sukcesów lęgowych ale również przeżywając dramat śmierci młodych ptaków. Paweł T. Dolata jest autorem tego artykułu, który ilustruje zdjęciami swoimi oraz Evy Stets.

A na koniec gratka sprzętowa - Grzegorz Sawko, znany fotograf i podwójny laureat konkursów serwisu foto-ptaki.pl przygotował test jednej z najbardziej popularnych obecnie lustrzanek cyfrowych - Canon 50D. Ten materiał na pewno zainteresuje zarówno posiadaczy tego aparatu jak i potencjalnych nabywców. Wszystkich czytelników serwisu zachęcam również do dzielenia się swoimi doświadczeniami w zakresie używania sprzętu i akcesoriów fotograficznych i przypominam, że systematycznie rozlosowujemy nagrody wśród szczególnie aktywnych odbiorców. Tym razem nagrodę wylosował Aleksander Wiluś. Gratuluję!

Życzę miłej lektury
Paweł Wietecha
czerwiec 2010« Marzec 2010Październik 2010 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif