• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Wydawnictwa arrow Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak
 

Sonda

Sprzętu jakiej marki używasz najczęściej?


 

Czy fotografujesz ptaki?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

Email
„Ilustrowana Encyklopedia Ptaków Polski”
Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski
Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak
Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak - "Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski" Ta wyjątkowa, zapierająca dech w piersiach publikacja całościowo przedstawia awifaunę Polski. Zaprezentowano w niej niemal 450 gatunków ptaków zaobserwowanych w naszym kraju – zarówno te pojawiające się regularnie, jak i niezwykle rzadkie.
Autorami „Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski” są doświadczeni ornitolodzy, którzy na co dzień zajmują się obserwacją ptaków w terenie. Książka rekomendowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Książka ta dla czytelnika stanie się nie tylko kompendium wiedzy, ale też dzięki praktycznym poradom dotyczącym obserwacji poszczególnych gatunków jak żadna inna może pomóc rozbudzić miłość do świata pierzastych. Zakres poruszanych przez autorów tematów jest szeroki: można poznać m.in. gatunki zagrożone czy mało znane, zachowania stadne, rytualne gody, techniki łowieckie najbieglejszych ptasich myśliwych i różne sposoby komunikowania się ptaków. Opisanych zostało tu także 19 najważniejszych ptasich ostoi.
Pełne ciekawostek, klarowne teksty, a ponadto rysunki, schematy, mapy występowania oraz – co warto podkreślić – ponad 700 niezwykłych zdjęć – to wszystko sprawi, że album będzie fascynującą lekturą i dla rozpoczynających przygodę z ornitologią, i dla zdeklarowanych miłośników ptasiego świata.

MICHAŁ RADZISZEWSKI
Jego życiową pasją jest obserwowanie ptaków. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pracę magisterską poświęcił tematyce finansowania ochrony różnorodności biologicznej w Polsce.
Michał Radziszewski
Michał Radziszewski fot. z archiwum autora
Od 1994 r. członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a przez kilka lat również jego etatowy pracownik, specjalizujący się w zarządzaniu projektami ochrony gatunkowej. Współtwórca i były administrator powołanej przez OTOP ogólnokrajowej, interaktywnej bazy danych o obserwacjach ptaków (www.awibaza.pl). Autor licznych artykułów poświęconych ptakom i ptasiarstwu, publikowanych m.in. na łamach „Ptaków”, „Wiedzy i Życia” oraz czasopism branżowych. Tłumacz i konsultant przekładów książek z dziedziny zoologii i ochrony środowiska. Długoletni współpracownik Zakładu Ekologii Ptaków Uniwersytetu Wrocławskiego, wyróżniony za wkład w poznanie ornitofauny regionu śląskiego. Podczas licznych podróży poświęconych obserwacjom ptaków zwiedził niemal całą Polskę, połowę Europy oraz część Ameryki Północnej. W 2009 r. zdobył uprawnienia do obrączkowania ptaków w Polsce, dołączając w ten sposób do grona współpracowników Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

MATEUSZ MATYSIAK
Przyrodnik, ornitolog i fotografik, z zawodu leśnik i inżynier ochrony środowiska. Obserwacjami i fotografowaniem przyrody, w tym w szczególności ptaków, zajmuje się od 1985 r.
Mateusz Matysiak
Mateusz Matysiak fot. Paweł Wacławik
Do 1998 r. mieszkał w Przygodzicach w dolinie Baryczy, gdzie przez wiele lat wnikliwie badał awifaunę Stawów Przygodzickich. Współpracując z ośrodkami naukowymi we Wrocławiu i w Poznaniu, jak też z miejscowymi organami ochrony przyrody, przyczynił się do objęcia ochroną prawną (Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, ostoja Natura 2000) unikatowych terenów wodno-błotnych w dolinie górnej Baryczy. Obecnie najwięcej czasu poświęca fotografowaniu oraz ochronie ptaków i przyrody Zatoki Gdańskiej, Puszczy Białowieskiej, Bagien Biebrzańskich i Niziny Mazowieckiej. Jest laureatem konkursów fotograficznych, autorem licznych zdjęć ptaków regularnie publikowanych w książkach i czasopismach polskich i zagranicznych, jak również twórcą znanych inicjatyw i projektów promujących ptaki, przyrodę i fotografię, m.in. wortalu BirdWatching.pl, serwisu komórkowego „PPP-SMS 602620920”, dotyczącego obserwacji rzadkich ptaków w Polsce, oraz „PPPikników” – wypraw ptasiarskich po Polsce.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif