• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Wydawnictwa arrow Jak powstał album ''Obrazy Przyrody''
 

Sonda

Sprzętu jakiej marki używasz najczęściej?


 

Czy fotografujesz ptaki?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

Jak powstał album ''Obrazy Przyrody'' Email
Autor: Piotr Chara   
Album „Obrazy Przyrody”
Piotr Chara Powstanie albumu, jak to zwykle w podobnych przypadkach bywa, to wypadkowa wielu zależności. Najważniejszą, klarującą się od wielu lat była (może niezbyt odkrywcza;-) własna koncepcja ukazania urody świata przyrody w możliwie pełnej krasie. Dominacja fotografii ptaków w albumie jest efektem mojego przeświadczenia o wyjątkowo silnej urodzie zjawisk związanych z życiem tej grupy zwierząt. Jeszcze kilka lat temu, jako ichtiologowi z wykształcenia, ptaki jawiły się wyłącznie jako jedno z wielu ogniw w łańcuchu przyrodniczych zależności a fakt, że miałyby być one kiedyś głównym obiektem mojej fotografii byłby dla mnie sporym zaskoczeniem. Fotografuję bowiem od ponad dwudziestu lat a dopiero w 2001 roku, po części przypadkowo, zetknąłem się z przełomowym dla mnie zjawiskiem przelotu wielu tysięcy gęsi.
Album "Obrazy Przyrody"
Album "Obrazy Przyrody" © Piotr Chara
Choć, jak wspomniałem jestem przyrodnikiem, nie urzekł mnie wówczas walor przyrodniczy tylko silnie oddziaływujący na zmysły i wyobraźnię ładunek estetyczny. Później wiedza o ptakach stała się oczywistą ciekawą przygodą, jednak to uroda różnorodności ich świata, plastyka otoczenia czy subtelności i ekspresja lotu stanowiły o wyborze tych stworzeń jako fotograficznej inspiracji. Wkrótce celem fotografii stał się plastycznie wysmakowany obraz z ptasim akcentem jako głównym elementem kompozycji. Po siedmiu latach spędzania poranków w niebiańskim otoczeniu tych wspaniałych istot dojrzała myśl podzielenia się swymi wrażeniami w formie albumu. Współpraca z firmą Nikon Polska umożliwiła podjęcie tego wyzwania. Myślą przewodnią albumu jest ukazanie świata przyrody jako zwiewnej urody przestrzeni, miejsca gdzie dochodzi do niepowtarzalnych ulotnych spektakli. Gdzie zdarza się piękna gra wszystkich detali: światła, tła, koloru, kompozycji, ekspresji. Wreszcie ukazania tego świata jako plastycznego tworzywa gdzie wyobraźnia fotografa odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu i kojarzeniu subtelności czasu i miejsca.

z albumu "Obrazy Przyrody"
© Piotr Chara

Przy komponowaniu albumu stanąłem przed wyzwaniem doboru fotografii. Poza układem całości kompozycją miały być także pary – sąsiadujące ze sobą fotografie na tzw. rozkładówce. Niektóre były oczywiste, z niektórymi się „biłem”. Cechą wspólną wszystkich miało być ich oddziaływanie na odbiorcę. Pożądaną cechą fotografii albumowej bowiem jest jej zdolność do „oddawania” energii niezależnie od ilości spojrzeń. Zatem nie mogły być to czysto atlasowe ujęcia. Te, choć piękne, są jak muzyka pop - działają tylko przez chwilę;-). Oczywiście ocenianie w ten sposób jest szalenie subiektywne. I taki zapewne jest ów album. Pewną pomocą w tej kwestii była spora ilość konfrontacji fotografii z odbiorcami podczas szkoleń, warsztatów, prezentacji czy wystaw. Doświadczenia zeń zebrane pomogły w doborze fotografii. Układ albumu proponuje w pewnym sensie spacer przez pięć (wraz z przedwiośniem) pór roku i zmieniających się wraz z nimi spektaklach z życia ptaków na zmieniającym się kolorze tła łąk i mokradeł.

z albumu "Obrazy Przyrody"
© Piotr Chara

Zainteresowani znajdą informacje techniczne dotyczące zarówno sprzętu, jego ustawień jak i technik fotografowania. Dodam, że wszystkie z prezentowanych fotografii zostały wykonane w naturalnych przestrzeniach, prezentują wolne i dzikie zwierzęta a obrobione zostały wyłącznie załączonym do aparatu programem (Capture NX).
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif