• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Błotne rybitwy
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Błotne rybitwy Email
Autor: Antoni Marczewski   
autorzy zdjęć: Grzegorz Sawko, Marcin Nawrocki, Paweł Wietecha.

Wstęp

AM
zobacz powiększenie w galerii
Rybitwa czarna -  Chlidonias niger © Paweł Wietecha
Rybitwy należą do rzędu siewkowych Charadriformes,rodziny rybitw Sternidae. Naukowcy wyróżniają około 43 gatunków, przy czym panuje dość powszechna zgoda co do tego, że rodzaj Chlidonias reprezentowany jest przez 3 gatunki - rybitwy czarną, białoskrzydłą i białowąsą. Wyglądem (w którym dominują ciemne barwy), zwyczajami, a także preferencjami pokarmowymi i siedliskowymi, różnią się od pozostałych spotykanych w Polsce rybitw. Ich lot nie jest tak pełen gracji jak ma to miejsce w przypadku „rybitw właściwych". W przeciwieństwie do tych ostatnich „rybitwy błotne" nie zdobywają pokarmu nurkując, lecz zbierają pokarm z powierzchni wody lub roślin albo ścigają owady w powietrzu. Nie gnieżdżą się na piasku czy żwirze jak rybitwy rzeczne i białoczelne, lecz budują gniazda z fragmentów roślin wodnych na podmokłych terenach - w dolinach rzecznych, na jeziorach i stawach rybnych.

Sytuacja każdego z opisywanych gatunków przedstawia się w naszym kraju nieco inaczej. Rybitwa czarna jest najliczniejsza, ale od wielu lat notuje się spadek jej liczebności, związany m.in. ze zmianami poziomu wód. Rybitwa białoskrzydła notuje silne fluktuacje w zależności od rozległości i długości trwania wiosennych zalewów w dolinach rzecznych. Natomiast stosunkowo rzadko gniazdująca u nas rybitwa białowąsa wykazuje tendencję ku zwiększaniu obszaru występowania, a także wzrost liczby par przystępujących do lęgów.

Najwięcej uwagi poświęciłem rybitwie czarnej - przed lekturą części poświęconych dwóm pozostałym gatunkom polecam zapoznanie się z rozdziałem omawiającym jej życie i zwyczaje, bowiem w przypadku rybitwy białoskrzydłej oraz białowąsej często porównuję elementy ich biologii do tych występujących u ich czarnej kuzynki. 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif