• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Konkursy arrow Konkurs Fotografujemy ptaki - edycja XVIII (XII 2011)
 
Konkurs Fotografujemy ptaki - edycja XVIII (XII 2011) Email

Zdjęcia recenzuje Tomasz Kłosowski

zdjęcia recenzuje Tomasz Kłosowski Zakazano nam fotografować ptaki w gniazdach? Zakazano! Ale fotograf ptaków nie wpuszczony drzwiami, wejdzie oknem. I niech wchodzi, póki to nie przynosi strat w przyrodzie. Jak zwykle, więcej sprytu, ale i troski o życie innych wykazują kobiety. I oto mamy w naszym konkursie zdjęcie z gniazda, i do tego z pisklęciem, całkiem przy tym legalne i ujmujące.
A teraz wróćmy do zdjęć samych ptaków... W pierwszej chwili trochę się zdziwiłem, że istota otaczająca życie opieką, kieruje obiektyw na szponiastych drapieżców. Ale po chwili można w tych zdjęciach znaleźć kobiecy pierwiastek.
zobacz powiększenie w galerii
"Baletmistrz"  Bielik (Haliaeetus albicilla)
© Karolina Myroniuk


Korpus Canon EOS 50D, EF400mm f/5.6L USM, 1/500, f/5.6, ISO 400, + 1 EV
Oto pierwszy, dynamicznie i precyzyjnie uchwycony szponiasty łowca to w ujęciu autorki... „Baletmistrz”! A czyją domeną i ulubionym zajęciem jest taniec, jak nie kobiet? Bliskie też naszym damom są relacje i dialogi, takie zaś przedstawia, a przynajmniej czytelnie sugeruje drugie zdjęcie.

zobacz powiększenie w galerii
"Czarno na białym"   Mewa siodłata (Larus marinus), Kruk (Corvus corax)
© Karolina Myroniuk


Korpus Canon EOS 50D, EF400mm f/5.6L USM, 1/500, f/5.6, ISO 250, + 1 1/3 EV


Nigdy nie dojdziemy, czy ptaki różnych gatunków mają sobie naprawdę coś do powiedzenia, ale przecież dla zdjęcia i jego odbioru ważne jest przede wszystkim to, jakie w nas zawarta na nim scena budzi skojarzenia i refleksje. Dodam, że na obu tych zdjęciach, jak zresztą i następnych, widać kobiecą schludność w „meblowaniu” tego wizualnego pokoju, jakim jest klatka kadru. Widać to choćby po bardzo prawidłowym pod względem kompozycji ułożeniu linii horyzontu.
zobacz powiększenie w galerii
"Myszołów włochaty"  Myszołów włochaty (Buteo lagopus)
© Karolina Myroniuk


Korpus Canon EOS 40D, EF400mm f/5.6L USM, 1/320, f/5.6, ISO 400Na zdjęciu następnym – można to poznać także po udanym wykorzystaniu plamy nieba z lewej strony i wlewającego się stamtąd światła. Dzięki temu ptak nadlatuje jakby z jakichś wrót w nieboskłonie, co sprawia, że zdjęcie bardziej trafia nam do przekonania. Takie szczegóły są tym ważniejsze, że dziś zimowych zdjęć ptaków drapieżnych w bród, chętnie więc patrzymy tylko na te, w których jest jakieś dodatkowe, smakowite „coś”.

zobacz powiększenie w galerii
"Spacer w chmurach"  Szlamnik rdzawy (Limosa lapponica)
© Karolina Myroniuk


Korpus Canon EOS 40D, EF400mm f/5.6L USM, 1/3200, f/5.6, ISO 250
Fotografowanie ptaków z przyziemnej, „żabiej” pozycji – a tak powstało zdjęcie szlamnika - to dziś modny i skuteczny sposób na uzyskanie harmonii tła i jego miękkości. Czyli – znów dowód, że dba się o porządek w kadrze. A swoją drogą – lokowanie obiektywu nisko może, jak się okazuje, sprawić, że dosięgniemy... nieba, a tutaj nawet obłoku!


zobacz powiększenie w galerii
"W drodze"   Biegus zmienny (Calidris alpina)
© Karolina Myroniuk


Korpus Canon EOS 50D, EF400mm f/5.6L USM, 1/1600, f/5.6, ISO 400, + 1 1/3 EV

Dynamicznemu i ekspresyjnemu zdjęciu siewkusów z plaży ja bym dał raczej tytuł: Gdzie dwóch się bije, tam trzeci... ma to w nosie, i to, na oko, długim. Zresztą, może ten trzeci też na bijatyce kamratów korzysta, bo jakby się wpatrywał w coś do zjedzenia, co tamtym, zajętym bijatyką, zapewne przejdzie już koło dzioba.A tak w ogóle – to łowiectwo z aparatem było dotąd męską domeną, a tu proszę. Kobieta nie tylko zjawia się w tym gronie, ale od razu ustawia ze swymi pracami na dość wysokiej półce. Gratulujemy! Ciekawe swoją drogą, czy Pisklę ze zdjęcia też lada chwila zacznie fotografować ptaki?


Nagrodą w tej edycji konkursu była karta pamięci CF SanDisk Extreme III 8 GB
CF SanDisk Extreme III 8 GB


Karolina Myroniuk
e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

k_m
Karolina Myroniuk

Z przyrodą za pan brat od urodzenia. Kilkadziesiąt dni po ogłoszeniu stanu wojennego, przyszłam na świat podczas pamiętnej zimy. Wiosną miałam już niańkę na miarę córki weterynarza. Wózek z niewielkim zawiniątkiem bujał gość na długich czerwonych nogach, nie używając do tego rąk a swojego spiczastego, długiego, równie czerwonego jak nogi, dzioba. Bociek „Stefan” rósł ze mną przez kolejne trzy lata. Odstraszał intruzów od wózka puszeniem i klekotał mi do snu. Ptasie towarzystwo miałam więc zakodowane od małego.
Swoje pasje przyrodnicze i ich utrwalanie, realizowałam nim jeszcze zaczęłam mówić. Początkowo z kredką w ręku, w czasie dorastania z ołówkiem a w czasach studenckich z pędzlem. Po latach przyszło macierzyństwo, pasja związana z obserwacją przyrody i jej przenoszeniem na papier gdzieś uleciała. Zaczęło się „dorosłe” życie a wraz z nim ciągła gonitwa. W ręce wpada mi pierwsze body - canonowski 450 D i kultowy obiektyw dla laików Sigma 70 – 300. Pomału zwalniam. Po roku przesiadka na 40D i obiektyw 400/5.6 L. Od tego momentu rozpoczynam przygodę z fotografią przyrodniczą.
Pasja związana z fotografią przyrody wciąż się u mnie rozwija, w powolnym, aczkolwiek miarowym tempie. Wciąż brak mi czasu na jej realizację. Toczę nieustanną walkę z czasem i z rodziną, której wykradam wolne chwile. Jednak dzięki tym samotnym wyprawom mam możliwość porozmawiania sama ze sobą, mogę zachłysnąć się zapachami i głosami natury. To wszystko powoduje, że odpoczywam - od ludzi, od domu, od pracy. Każdy dzień z aparatem w dłoni jest inny, każda zasiadka, każde podejście. Niezwykle fascynujące, dzikie, tajemnicze i niepoznane. Z dnia na dzień staram się doskonalić swój warsztat, z nadzieją, że z latami wsiąknę w to na tyle, że stanę się tylko cieniem lecącego ptaka albo echem porykiwania jelenia.
Świat pędzi a my razem z nim. Nie mogłam sobie pozwolić na to żeby „leżeć”. Biegnę razem z wszystkimi i tylko te kilka chwil z aparatem daje mi szansę pozostania normalnym. Dzięki pasji, jaka się we mnie zrodziła mogłam zatrzymać się w szaleńczym biegu, stojąc o wschodzie słońca w trawie po pas, mokrej od rannej rosy i chłonąc wszystkimi zmysłami kolory i zapachy. Zamykam wtedy oczy i budzą się we mnie głęboko ukryte, uśpione na co dzień zmysły.
 

Konkursy:
Informacje o konkursach

Fotografujemy ptaki:
Regulamin konkursu

Laureaci:

- edycja XVIII (XII 2011) - Karolina Myroniuk
Karolina Myroniuk
- edycja XVII (X 2011) - Jacek Drozda
drozda_jacek_211_bw_30
- edycja XVI (IV 2011) - Miłosz Kowalewski
Miłosz Kowalewski
- edycja XV (XII 2010) - Tomasz Skorupka
- edycja XIV (X 2010) - Marcin Łukawski
- edycja XIII (II 2010) - Mariusz Pomaski
- edycja XII (XII 2009) - Krzysztof Stępień
- edycja XI (X 2009) - Marcin Nawrocki
- edycja X (VI 2009) - Mariusz Pawelec
- edycja IX (IV 2009) - Grzegorz Sawko
- edycja VIII (II 2009) - Leszek Lubicki
- edycja VII (XII 2008) - Michał Piekarski
- edycja VI (X 2008) - Piotr Mączyński
- edycja V (VIII 2008) - Bogusław Kotlarz
- edycja IV (VI 2008) - Mariusz Pawelec
- edycja III (III 2008) - Maciej Rębiś
- edycja II (II 2008) - Waldemar Krasowski
- edycja I (XII 2007) - Paweł WacławikJak fotografować...
Regulamin konkursu

Laureaci:
- edycja XII (XII 2011) - Hubert Gajda
- edycja XI (IV 2011) - Zbigniew Maćko
- edycja X (XII 2010) - Zbigniew Maćko
- edycja VIII (VI 2010) - Zbigniew Maćko
- edycja VII (IX 2009) - Zbigniew Maćko
Jak fotografować wilgi

- edycja IX (X 2010) - Maciej Szymański
Jak fotografować jerzyki

- edycja VI (VI 2009) - Grzegorz Sawko
Jak fotografować dudki

- edycja V (IV 2009) - Piotr Dombrowski
- edycja IV (II 2009) - Zbigniew Maćko
- edycja III (XII 2008) - Bogusław Kotlarz
- edycja II (VIII 2008) - Waldemar Krasowski
- edycja I (VI 2008) - Kazimierz PańszczykFotorewiry

Laureaci:
- edycja II (XII 2011) - Karolina Myroniuk
- edycja I (XII 2010) - Ryszard JasińskiNagrody dla aktywnych użytkowników:
Album Wojciecha Misiukiewicza "Czapla. Siwa eminencja." - Tomasz Rusinek.
Książka Tadeusza Kłosowskiego "Co w dziczy kwiczy" - Edyta Kotik.
Książka Jana Walencika "Smak białowieskiego miodu" - Michał Kasprowicz.
Przewodnik "Ptasie ostoje": Aleksander Wiluś, Norbert Siegmund, Arkadiusz Makowski.
Książka Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Fotografujemy ptaki" - Jacek Adamczak, Andrzej Pietruszczak, Przemek Skwiercz, Karol Woźniakowski.
Album Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Biebrza. Sześć pór roku" - Olgierd Nowakowski, Piotr Dziełakowski, Katarzyna Gubrynowicz.
Album fotograficzny "Nasze Ptaki" wyd. Zagroda) - Robert Cichocki, Jolanta Lipska, Andrzej Cyganowski, Piotr Dombrowski, Krystian Jainta.
Poziomica fotograficzna Hama - Leszek Lubicki.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif