• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Duże Rybitwy
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Duże Rybitwy Email
Autor: Antoni Marczewski   

W cyklu poświęconym rybitwom przyszedł czas na przedstawienie dwóch gatunków dużych rybitw spotykanych przede wszystkim na wybrzeżu Bałtyku – rybitwy czubatej i wielkodziobej. Druga z nich jest największym przedstawicielem rodziny rybitw regularnie spotykanym w Polsce w okresie przelotów.

„Duże” rybitwy to grupa kontrowersyjna pod względem taksonomicznym, ponieważ, w zależności od źródła, zaliczane są do różnych rodzajów. Zgodnie z zaleceniami Komisji Faunistycznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego rybitwę czubatą włącza się do rodzaju Sterna, a wielkodziobą do rodzaju Hydroprogne. Status rybitwy czubatej inaczej wygląda w systematyce zaproponowanej przez autorów aktualizowanej listy ptaków świata na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam włącza się ją, razem z 6 innymi gatunkami dużych rybitw nie odnotowanymi dotychczas w Polsce, do rodzaju Thalasseus.

W Polsce oba gatunki najłatwiej spotkać w rejonie Zatoki Gdańskiej, choć podczas migracji rybitwy wielkodziobe mogą pojawiać się na terenie całej Polski. Niezależnie od tego, gdzie dane nam będzie oglądanie lub fotografowanie tych pięknych ptaków, warto ten fakt zarejestrować korzystając z serwisu www.awibaza.pl, administrowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (więcej informacji na temat serwisu pod adresem http://www.otop.org.pl/obserwacje/awibaza/) . Dzięki gromadzonym tam danym możliwe jest m.in. śledzenie dynamiki przelotu czy ocena wartości danych terenów jako miejsc odpoczynku w trakcie migracji. 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif