• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Obiektywy Email
Tekst i zdjęcia - Paweł Wietecha
Drugim podstawowym elementem zestawu do fotografowania ptaków jest obiektyw. Ze zrozumiałych względów, w tej dziedzinie fotografii, konieczne jest stosowanie teleobiektywów. Decydując się więc na wybór systemu, w którym będziemy chcieli rozpocząć przygodę z ptasią fotografią należy zapoznać się z pełną ofertą poszczególnych producentów sprzętu fotograficznego. Od dłuższego już czasu tylko dwaj wytwórcy oferują pełen asortyment wysokiej klasy teleobiektywów - są to Canon i Nikon. Pozostali producenci lustrzanek mają w swojej ofercie jedynie pojedyncze modele takich obiektywów, a niezależni wytwórcy sprzętu optycznego raczej starają się uzupełnić luki w ofercie producentów podstawowych, niż zaoferować konstrukcje analogiczne.

Wymagania, jakie winien spełniać obiektyw używany w fotografii ptaków, to przede wszystkim:
  • odpowiednio długa ogniskowa - co najmniej 300 mm, jednak znacznie lepiej, gdy wynosi ona 400, 500 lub 600 mm,
  • wysoka jasność obiektywu - najlepiej f/2,8 lub f/4,
  • duża szybkość automatycznego ustawiania ostrości we współpracy z lustrzanką,
  • wysoka jakość optyczna (wysoka rozdzielczość w całym kadrze, brak zniekształceń geometrycznych, brak aberracji chromatycznej i winietowania, prawidłowe oddanie barw) i mechaniczna,
  • wysoki poziom zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami terenowymi i atmosferycznymi,
  • możliwość podpięcia firmowego telekonwertera.
Rycyki
Rycyki. Dynamiczna scena z tokowiska możliwa jest do sfotografowania dzięki szybkiemu autofokusowi.

Korpus Canon EOS 20D, obiektyw Canon EF 600mm f/4L IS USM, 1/500 s, f/6.3, ISO 200.
Zaawansowany fotograf ptaków będzie używać wyłącznie obiektywów wyposażonych w autofokus. Największym wyzwaniem jest bowiem dla nas fotografowanie ptaków w ruchu. I nie chodzi tu o zdjęcia lecących spokojnie ptaków, których tor lotu jest stosunkowo łatwy do przewidzenia (w takich sytuacjach można podejmować próby używania obiektywu manualnego) lecz o zdjęcia akcji np. walk, w których ptaki poruszają się niezwykle szybko, a kierunek ich ruchu jest nieprzewidywalny i zmienny w ułamku sekundy. W takiej sytuacji obiektyw manualny jest bezużyteczny. Wtedy pozostaje tylko odstawić taki sprzęt na bok i zająć się obserwacją trwającej akcji. Na rynku oferowane są manualne superteleobiektywy, czasami wysokiej klasy jednak ze względów wyżej opisanych nie będę ich omawiał. 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif